Xara - 2008-05-02 21:24:22

http://img141.imageshack.us/img141/2521/spasrx4.jpg
Spas



Kościół prawosławny za podstawę wyznawanej przez siebie wiary uznaje Pismo Święte i Tradycję, wyrażoną w sposób szczególny w uchwałach siedmiu pierwszych soborów powszechnych (Nicejskiego - 326 r., Konstatntynopolitańskiego - 381, Efeskiego - 431, Chalcedońskiego - 451, Konstatntynopolitańskiego II - 553, Konstatntynopolitańskiego III – 680, Nicejskiego II - 869–870). Nie uznaje natomiast późniejszych orzeczeń dogmatycznych, przyjmowanych w Kościele katolickim w sprawie czyśćca, prymatu i nieomylności papieża.
Prawosławni oddają głęboką cześć Maryi i świętym. Uznają siedem sakramentów, modlą się za zmarłych. Zaprzeczają istnieniu czyśćca, a raczej istnienia ognia czyśćcowego. W praktyce prawosławni uznają pewnego rodzaju oczyszczenie dusz po śmierci (błąkanie się dusz do 40 dni po śmierci), czyli tzw. mytarstwo, tj. spłacanie myta (za grobem) zasługami świętych za nie odpokutowane grzechy.

Prawosławie charakteryzuje szczególny kult ikon:

http://img141.imageshack.us/img141/2033/matkaboskakm4.jpg
Matka Boska Włodzimierska 1125-1131, Konstantynopol,Galeria Tretiakowska



Doktryna prawosławia zakłada, że Pismo Święte powstało z inspiracji Boga i zawarte są w nim prawdy zarówno historyczne, jak i pozaczasowe (wieczne). Jest czytane zarówno w języku staro-cerkiewno-słowiańskim, jak i w językach narodowych.

Symbole wiary odzwierciedlają kształtowanie się wiary w czasie pięciu pierwszych soborów, głównie z Nicei (325) i z Konstantynopola (381), czyli okresu Kościoła starożytnego, są przesycone pierwiastkami filozofii greckiej.

Sakramenty w prawosławiu

Kościół prawosławny uznaje siedem sakramentów: chrzest, bierzmowanie, eucharystię, pokutę, kapłaństwo, małżeństwo i namaszczenie olejami św., które niekoniecznie musi być "ostatnim namaszczeniem". Chrzest odbywa się przez trzykrotne zanurzenie w wodzie. Bierzmowanie jest łączone z chrztem. W sakramencie eucharystii używa się chleba kwaśnego i udziela się komunii pod dwiema postaciami wszystkim wiernym. Dzieci od chwili chrztu i bierzmowania przystępują do eucharystii.

Prawosławna koncepcja kapłaństwa uznaje tylko następujące stopnie hierarchiczne: biskupstwo, kapłaństwo, diakonat. Kościół prawosławny nie nakłada obowiązku celibatu na kapłanów i diakonów. Święcenia kapłańskie mogą być udzielane żonatym mężczyznom. Jedynie zakonnicy z własnego wyboru pozostają w celibacie. Biskupi najczęściej rekrutują się spośród mnichów. Zawarte małżeństwo pod pewnymi warunkami może być zakończone rozwodem (w katolicyzmie może być tylko unieważnione pod warunkiem, iż zostanie uznane za nieprawomocne).

W świątyni prawosławnej (cerkwi) ołtarz jest oddzielony od wiernych ikonostasem (ściana pokryta ikonami, w której znajdują się trzy bramy, otwierane i zamykane w konkretnych chwilach nabożeństw).
Inaczej niż w Kościele katolickim traktowane są święte obrazy. Stanowią nie tylko wizerunek, ale także uobecnienie tego, kogo przedstawiają. Stąd szczególny kult ikon, którego wyrazem jest m. in. zapalanie przed nimi niewielkich świeczek.

Różni się nie tylko liturgia (wierni prawosławni nie mają obowiązku uczestniczenia w całej liturgii, która trwa znacznie dłużej niż w Kościele katolickim), ale także kalendarz liturgiczny, w którym (nie wszędzie) prawosławni zachowują daty wyznaczane przez kalendarz juliański (różnica wynosi 13 dni - święta prawosławne są później niż katolickie). Najważniejszym świętem w Kościele prawosławnym jest Pascha, czyli święto Zmartwychwstania Chrystusa.

http://img175.imageshack.us/img175/4084/bialystok023yb9.jpg
Białystok - Cerkiew św. Ducha Bożega





Ślub prawosławny

Tradycja prawosławna chce, by ślub brać w niedzielne popołudnie (także w środę i piątek). Ale ślubu udzielić można każdego innego dnia, poza okresem dzielącym Boże Narodzenie od Święta Trzech Króli, a także czasem wielkiego postu, wigiliami świąt i środami oraz piątkami.

Śluby prawosławne są niezwykle uroczyste. Kościół zdobi się wielką ilością kwiatów i rzęsiście oświetla ... Goście przybywają w odświętnych strojach. Panna młoda ubrana jest w tradycyjną białą suknię - symbol czystości. W zasadzie ślubu udziela się podczas liturgii, dziś jednak bywa także inaczej. Poza liturgią ceremonia trwa najwyżej godzinę.

Niegdyś zaręczyny dokonywały się w cerkwi w terminie poprzedzającym ślub, obecnie czyni się to tuż przed ślubem i zaręczyny nie są już oddzielną ceremonią. Kapłan upewnia się, czy zaręczyny są dobrowolne, następnie błogosławi narzeczonych i pali kadzidło.
Następnie prowadzi narzeczonych do prezbiterium. Stają przed nim oboje, trzymając w rękach płonące świece, które są symbolem światła wiary w zmaganiu z trudami życia. Świece połączone wstęgą może trzymać dwójka dzieci. Wstęga symbolizuje więĽ małżeńską. Podczas gdy kapłan odmawia modlitwę świadkowie trzymają korony nad głowami młodych. Po odmówieniu modlitwy kapłan udziela młodym sakramentu małżeństwa, dokonując ceremonii "koronacji", błogosławi im, a następnie trzykrotnie okrąża wraz z nimi ołtarz, na którym leży Biblia oraz naczynie liturgiczne. W ten oto sposób towarzyszy im symbolicznie na drodze życia. Potem odczytuje fragment Pisma Świętego i odmawia modlitwę i wreszcie błogosławi kielich wina i podaje go nowożeńcom.

http://img175.imageshack.us/img175/7336/lubjy6.jpg
Państwo młodzi po koronacji



Młodzi pozostają w cerkwi, przed ikonostasem przedzielającym Świątynię i przyjmują życzenia gości, którzy zgodnie z prawosławną tradycją trzykrotnie całują nowożeńców.


http://img175.imageshack.us/img175/3296/200pxorthodoxcrosssvgzu5.png
Krzyż prawosławny, tj. ośmioramienny (połączenie krzyża greckiego, łacińskiego i krzyża św. Andrzeja), choć spotykany głównie w tradycji prawosławia słowiańskiego, funkcjonuje jako symbol dla całego prawosławia


http://img175.imageshack.us/img175/729/180pxeasternorthodoxprarm5.jpg
Prawosławny sznur modlitewny, zbliżony do łacińskiego różańca.

http://img76.imageshack.us/img76/681/476pxstbasilscathedral5ag3.jpg
Sobór Wasyla Błogosławionego w Moskwie, jedna z wizytówek rosyjskiego prawosławia


_____________________________________________________________________________________________________________
Na podstawie: prawosławie.k.pl, ordynariat.republika.pl, ortodox.pl, ekumenizm.wiara

Overnatning Pfunds restauracja Ciechocinek