Niedzwiedz - 2008-07-07 20:33:31

¬ród³o: the614thcs.com



¦WI¡TYNIA JEROZOLIMSKA - DLACZEGO NIE JEST ODBUDOWANA?



pytanie od DN :

Dlaczego po zburzeniu ¦wi±tyni przez Rzymian w roku 70 n.e. do tej pory nie zosta³a ona odbudowana? Wiem, ¿e przemawiaj± za tym pewne uwarunkowania spo³eczno-polityczne (zatargi z Palestyñczykami), ale one dotycz± przede wszystkim ostatnich dziesiêcioleci. Brak Arki Przymierza nie jest te¿ warunkiem blokuj±cym tak± ewentualno¶æ. Czy istniej± jakie¶ przes³anki wewn±trz samego judaizmu?

http://www.the614thcs.com/content/images/1c433092c269670da496119bffb25fc4.jpg


Model Drugiej ¦wi±tyni

odpowied¼ :

Powodem, ¿e ¦wi±tynia nie zosta³a dot±d odbudowana i nie mo¿e zostaæ odbudowana wspó³cze¶nie, jest obecno¶æ ju¿ od ok. 1300 lat dwóch meczetów (Al-Aksa i Kopu³a na Skale) w miejscu, gdzie do roku 70 n.e. znajdowa³a siê ¦wi±tynia.

Tak wiêc od ponad tysi±ca lat wszelkie próby odbudowania ¦wi±tyni skazane by³y z góry na niepowodzenie. Nie mia³y najmniejszych szans. Zdarza³o siê w ostatnim stuleciu, ¿e ekstremistyczne ¿ydowskie organizacje planowa³y zniszczenie tych meczetów, aby stworzyæ miejsce dla ¦wi±tyni. Szczê¶liwie jednak, ¿aden z tych zamachów nie zosta³ zrealizowany.

Czy istniej± - poza tym najwa¿niejszym powodem - jakie¶ "przes³anki wewn±trz judaizmu"? 

W ksi±¿ce "Jewish Literacy" rabina Josepha Telushkina czytamy na ten temat: "Jakkolwiek niewielu religijnych ¯ydów powie to publicznie, wielu z nich nie rozpacza z powodu meczetów, których obecno¶æ powstrzymuje odbudowanie ¦wi±tyni. Podczas gdy tradycyjna teologia ¿ydowska zobowi±zuje ortodoksyjnych ¯ydów do modlitw o przywrócenie sk³adania ofiar, wielu z nich nie ma jednoznacznego zdania na temat perspektywy powrotu do publicznego zabijania i sk³adania w ofierze zwierz±t".

http://www.the614thcs.com/content/images/05371b37056a39f3493ade22ffd149fc.jpg


Wzgórze ¦wi±tynne w roku 1910

Obecnie w Izraelu funkcjonuj± organizacje planuj±ce w nieokre¶lonej przysz³o¶ci budowê Trzeciej ¦wi±tyni. Istnieje Instytut ¦wi±tynny (Machon HaMikdash), który zajmuje siê miêdzy innymi kszta³ceniem kohenów i lewitów.

Tam, gdzie Abraham zwi±za³ i po³o¿y³ na ofiarnym stosie swojego syna Izaaka, na szczycie góry Moria (Morija), w X wieku p.n.e. król Salomon zbudowa³ ¦wi±tyniê, w której znajdowa³a siê Arka Przymierza. W niej przechowywane by³y m.inn. tablice z Prawem.

¦wi±tynia ta zosta³a zburzona przez Babiloñczyków na prze³omie lat 586/587 p.n.e., a  odbudowana po powrocie ¯ydów z niewoli babiloñskiej.

W roku 22 p.n.e. Herod Wielki postanowi³ przebudowaæ ¦wi±tyniê. Przez dwa lata szkolono tysi±ce robotników, pó¼niej budowa trwa³a ca³e dziesiêciolecia. Herod powiêkszy³ powierzchniê Góry ¦wi±tynnej, buduj±c specjalne mury wspornikowe. Ostatecznie budowê ¦wi±tyni zakoñczono jedynie parê lat przed zburzeniem jej przez Rzymian we wrze¶niu roku 70.

Po buncie Szymona Bar Kochby, w roku 135 cesarz Hadrian postanowi³ przeobraziæ zrujnowan± Jerozolimê w miasto na wzór greckiego polis - nazwane Aelia Capitolina.  Po przebudowie Jerozolimy, z ruin ¦wi±tyni pozosta³y jedynie fragmenty murów wspornikowych. ¯ydom zakazany by³ wstêp do miasta pod kar± ¶mierci.  Jednak ju¿ wówczas niektórym z nich udawa³o siê dostaæ w okolice, gdzie sta³a kiedy¶ ¦wi±tynia i modliæ przy resztkach muru.

http://www.the614thcs.com/content/images/1400ec5a16d415d968248ee5790b56de.jpg


¦ciana Zachodnia (HaKotel HaMaarawi)

Znaczenie  ¦ciany Zachodniej (HaKotel HaMaarawi), zwanej tak¿e ¦cian± P³aczu (¯ydzi sprzeciwiaj± siê tej nazwie), wynika z faktu, ¿e po³o¿ona jest ona blisko miejsca, gdzie znajdowa³o siê ¦wiête ¦wiêtych (Kodesz HaKodaszim) - miejsce Boskiej Obecno¶ci - naj¶wiêtsze miejsce judaizmu.

bielsko-biala.szamba-betonowe.com Betonové jímky septiky výroba a prodej Betonové Jímky České Budějovice budka dla kota pakiety wellness Ciechocinek