#1 2008-05-18 01:09:33

 Asef

http://img405.imageshack.us/img405/4882/modhv.png

Zarejestrowany: 2007-06-07
Posty: 444

Logika

Zadam tutaj logiczne pytanie i chciałbym znac waszą odpowiedz a przeważnie tych którzy arcydobrze znają się na logice, na tym forum są tu chyba 3 osoby.

A więc na forum npn napisałem:

"Gryf144 nie czyni żadnych cudów, cuda mają czynic fałszywi Mesjasze i prorocy. Jest to wskazane w proroctwach"


Na co aothar napisał:

To, ze pojawia sie falszywi mesjasze, ktorzy beda czynic cuda, mozna rozumiec, tylko w ten sposob, ze czynione cuda nie sa jeszcze potwierdzeniem bycia mesjaszem, ale nie sa przeciez bynajmniej tego zaprzeczeniem. Znowu manipulujesz.

W tym momencie zarzucono mi manipulację.

Osoba na moje zadane pytanie dlaczego  uważa to za manipulację tak odpowiedziała:


aothar napisał:

Twoja manipulacja polega na tym, ze z przytoczonego cytatu wyciagasz nieprawidlowy wniosek. Napisane, jest wyraznie, ze beda tacy falszywi prorocy, ktorzy beda potrafili czynic cuda, ale tylko tyle jest napisane! Nie napisano tu, ze kto czyni cuda jest falszywym prorokiem. Co wiecej, nie jest tez napisane nigdzie, ze jesli kto nie czynilby cudow, to znaczy ze nie jest falszywym prorokiem.


"Jest Jan Nowak, ktory jezdzi do pracy metrem"

Czy to, ze jesli ktos nazywa sie Jan Nowak, oznacza, ze jezdzi metrem?
Czy jesli, ktos jezdzi do pracy metrem nazywa sie Jan Nowak?


Jaki sens ma ta przestroga w Biblii? Zastanow sie, autor chcial tylko przestrzec, ze nawet jesli ktos bedzie czynil cuda, to nie znaczy, ze jesi prorokiem czy mesjaszem. Nie powiedzial, ze Mesjasz prawdziwy tych cudow nie bedzie czynil.



Wystarczy czytac tekst ze zrozumieniem, nic wiecej tu nie potrzeba. Jesli nadal nie rozumiesz, to czytaj tyle razy az zrozumiesz.

Na co ja mu odpowiedziałem:


Twój wniosek z tego, że uważasz, że ja manipuluje wynika z niezrozumienia treści o których ja pisze.

Wyraźnie się mi chodziło o to, że odnosiłem się do tych osóba, które uważają się za Chrystusów, mesjaszy i tym podobne, nie odnosiłem się tutaj do normalnych ludzi, tylko do tych właśnie proroków, chrystusów itd , którzy siebie właśnie tak nazywają.
Myślałem, że cytując jeden fragment, a dokładnie werset, będzie można zrozumiec, że chodzi tylko o tych co nazywają siebie chrystusami i mesjaszami a czynią cuda.

Oczywistym jest, że tam jest napisane, że ci co będą czynic cuda to będą to fałszywi prorocy, oczywiście, że to nie mogą być ludzie wszyscy czyniący cuda, bo nie są przecież tymi fałszywmi prorokami, dlatego, że oni nie nazywają siebie Chrystusami itp a chodzi właśnie tylko o tych co tak się nazywają i czynią cuda.


Po czym aothar  napisał:

Nie, tam to nie jest napisane, a to, ze ty uwazasz inaczej, to juz twoj problem - to sie nazywa "wtórny analfabetyzm" (;
p.

Gdzie ja napisałem później tak:


Wrażnie jest napisane "powstaną fałszywi Chrystusowie, i fałszywi prorocy" - powstaną znaczy że się ujawnią jako ci którzy będą nazywac siebie Chrystusami i prorokami.

"i czynić będą znamiona wielkie i cuda, tak iżby zwiedli (by można) i wybrane." - i ci właśnie co nazywają siebie tak jak wyżej chrystusami i prorokami i oni jak będą czynic cuda to bedą to fałszywi prororcy i fałszywi mesjasze, chrystusowie.

Tak więc dobrze napisałem wtedy, że

"Gryf144 nie czyni żadnych cudów, cuda mają czynic fałszywi Mesjasze i prorocy. Jest to wskazane w proroctwach.

"cuda mają czynic fałszywi Mesjasze i prorocy" - chodzi właśnie o tych co nazywają siebie Chrystusami, mesjaszami i prorokami, tutaj nie chodzi o tych co czynią cuda a siebie tak nie nazywają, Tylko o tych co uważaja siebie za tych właśnie mesjaszy, proroków, chrystusów.

Po za tym

"cuda mają czynic fałszywi Mesjasze i prorocy.Jest to wskazane w proroctwach."

"24 Albowiem powstaną fałszywi Chrystusowie, i fałszywi prorocy, i czynić będą znamiona wielkie i cuda, tak iżby zwiedli (by można) i wybrane."

I jak tu wg ciebie nie jest wskazane, że cuda będą czynic fałszywi mesjasze i chrystusowie


Gdzie aothar napisał mi tak:


Zaczynasz mnie juz irytowac. Oto wyjasnienie, obawiam sie, ze nie na twoje mozliwosci rozumienia.

Oznaczmy zdania:
p - pojawia sie falszywi mesjasze
q - beda czynic cuda

Z prawdziwosci koniunkcji p ^ q, probujesz wnioskowac o prawdziwosci implkacji q => p, co jest absurdem (chocby dlatego, ze implikacja jest prawdziwa w przypadkach, gdy koniunkcja nie zachodzi).



Spojrz na przyklad:

"Pojawia sie kiepscy pilkarze, i beda strzelac bramki, tak iz kibice pomysla, ze sa mistrzami". To jest takie samo zdanie jak tamto, ale moze latwiej bedzie ci je zrozumiec, bo bardziej przystaje do rzeczywistosci.

Czy w tym zdanie jest napisane:

1. kiepscy pilkarze, beda strzelac bramki? -> TAK
2. wszyscy kiepscy pilkarze, beda strzelac bramki? -> NIE
3. mistrzowie, nie beda strzelac bramek? -> NIE (wedlug ciebie TAK)


Odsylam do jakiejs ksiazki z podstaw logiki, bo chyba masz powazny problem z rozumieniem tekstu. Dla mnie EOT.
p.

-----------------------------------------


I moje pytanie jest takie czy ja pisząc


"Gryf144 nie czyni żadnych cudów, cuda mają czynic fałszywi Mesjasze i prorocy. Jest to wskazane w proroctwach"


Manipulowałem ??

Offline

 

#2 2008-05-18 11:28:10

sly6

Kryształ

4817774
Zarejestrowany: 2008-01-30
Posty: 73

Re: Logika

To nie jest manipulacja, to jest zła interpretacja-moim zdaniem, wykazał iż na logikę biorąc tekst nie wskazuje iż osoby nie czyniące cudów są właśnie mesjaszami, tekst tylko wskazuje iż mesjasz nie będzie czynił cudów, ponieważ idąc dalej można by stwierdzić iż (skoro ja owych cydów nie robię mogę być mesjaszem) i to jest manipulacja wykorzystuje w ten sposób proste myślenie i niewiedzę czytających na temat dalszych wskazówek dotyczących mesjasza. Myślę że ci pomogłem niestety inaczej nie potrafię mam taką dziwną przypadłość że..... córa woli gdy jednak jej nie tłumacze lekcji

Offline

 

#3 2008-05-18 11:36:23

sly6

Kryształ

4817774
Zarejestrowany: 2008-01-30
Posty: 73

Re: Logika

Twoja manipulacja polega na tym, ze z przytoczonego cytatu wyciagasz nieprawidlowy wniosek. (...).

No to jest iście gieniusz, pośmiałem się trochę.

Offline

 

#4 2008-05-18 14:44:45

 Asef

http://img405.imageshack.us/img405/4882/modhv.png

Zarejestrowany: 2007-06-07
Posty: 444

Re: Logika

Niewiem sam, może powininem napisac zamiast:

"Gryf144 nie czyni żadnych cudów, cuda mają czynic fałszywi Mesjasze i prorocy. Jest to wskazane w proroctwach"

to

"Gryf144 nie czyni żadnych cudów, cuda będą czynic fałszywi Mesjasze i prorocy. Jest to wskazane w proroctwach"

co by chyba już bardziej pasowało do:

"24 Albowiem powstaną fałszywi Chrystusowie, i fałszywi prorocy, i czynić będą znamiona wielkie i cuda, tak iżby zwiedli (by można) i wybrane."

Offline

 

#5 2008-05-22 21:12:33

Xara

Moderator działu Religie

Zarejestrowany: 2008-01-02
Posty: 681

Re: Logika

Asef napisał:

"24 Albowiem powstaną fałszywi Chrystusowie, i fałszywi prorocy, i czynić będą znamiona wielkie i cuda, tak iżby zwiedli (by można) i wybrane.

Nie jestem w tej 3 osób arcylogicznych , ale chcę zauważyć, że cytat ten ma w swojej formie składowej wielokrotne "i".

Zatem należałoby to odczytywać następująco:

" Powstaną fałszywi Chrystusowie(zbawcy, namaszczeni, wybrańcy) i fałszywi prorocy (przekazujący fałszywe przepowiednie)- czyli dwie różne grupy; i czynić będą znamiona wielkie(trzebaby rozważyć zwrot "znamiona") i cuda.

Fałszywe cuda od znamion należy oddzielić. Mogą czynić fałszywe znamiona, ale nie muszą, mogą też czynić fałszywe cuda ale nie muszą. Jedno co muszą, to czynić którąś z tych dwóch rzeczy- fałszywe znamiona lub fałszywe cuda.

Tak to wygląda po rozłożeniu zdania na język polski.
 
Jednakże cytat ten zaczerpniety jest z Biblii i nie wiem jak brzmiałby w oryginalnym języku (greckim- NT)
Natomiast przy rozpatrywaniu Starego Testamentu trzeba pamiętać, że ani w aramejskim ani w hebrajskim nie występowały spójniki i przecinki.

Pozdrawiam

Offline

 

#6 2008-05-28 13:37:39

 Asef

http://img405.imageshack.us/img405/4882/modhv.png

Zarejestrowany: 2007-06-07
Posty: 444

Re: Logika

Więc pisząc "Gryf144 nie czyni żadnych cudów, cuda mają czynic fałszywi Mesjasze i prorocy. Jest to wskazane w proroctwach"  manipulowałem ? czy powininem napisac zamiast "będą" to "mają" ale czy w tym by była jakaś różnica ?

Offline

 

#7 2008-05-28 13:39:38

 Asef

http://img405.imageshack.us/img405/4882/modhv.png

Zarejestrowany: 2007-06-07
Posty: 444

Re: Logika

Pomyliłem się w poście, teraz poprawiam błąd.

czy powininem napisac zamiast "mają" to "będą" ale czy w tym by była jakaś różnica ?

Offline

 

#8 2008-05-28 14:38:07

Xara

Moderator działu Religie

Zarejestrowany: 2008-01-02
Posty: 681

Re: Logika

Asef napisał:

czy powininem napisac zamiast "mają" to "będą" ale czy w tym by była jakaś różnica ?

Jest różnica i to kolosalna.

"mają" to tryb rozkazujący - wskazanie powinności ale niepewnej w przyszłości.
"będą" tryb oznajmujący - wskazanie na tendencję działania, na pewno zrealizowanej w przyszłości.

Powinieneś napisać będą

Offline

 
Statystyki (REJESTRACJA WYŁĄCZONA)
Analiza oglądalności witryny
Wymiana
WwW.CrashFans.Pun.PL - Polskie Centrum Crashday
Pozycjonowanie
katalog stron Free PageRank Checker
Links
| Andrzej Struski | Webtree.pl | katalogSEO.net | Stop himawanti | Prawdziwy himawanti | Niesamowite | VPS Hosting Reviews |
Creative Commons License
Teksty i artykuły są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska Nie wolno Ci kopiować i rozpowszechniać tekstów, zdjęć oraz artykułów znajdujących się na forum bez pisemnej zgody autorów.
Page copy protected against web site content infringement by Copyscape
Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768

Free Domain Name
Register a free domain name with .co.nr extension (such as www.YourName.co.nr) that comes with free URL redirection, URL cloaking and path forwarding, meta-tags, FavIcon and Google Webmaster tools support, kill-frame feature, NO forced ADS at all, and more.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs łódz Szamba betonowe Limanowa Szamba betonowe Wołów nowalia pakiet spa Ciechocinek