#1 2008-01-10 14:56:50

Raphael85

Agat

Zarejestrowany: 2007-10-18
Posty: 89

--- Ur , Balilonia , WIEŻA BABEL - kultura , władcy , osiągnięcia---

Ponieważ w Temacie Królowa 12 Gwiazd często pojawia się nazwa starożytnego Ur , postanowiłem rozwinąć wątek tego miasta jednego z najważniejszych ośrodków o znaczeniu politycznym i kulturalnym.


Najstarsze cywilizacje rozwinęły się w Mezopotamii. Pas żyznej ziemi w dorzeczu Tygrysu i Eufratu / tereny dzisiejszego Iraku, Syrii, Jordanii . Tam powstały najstarsze cywilizacje:

-Sumeru  /Ur/

-Babilonii / Babilonia/

Skarby okryte przez archeologa Leonarda Wooley’a  w grobowcach królewskich w Ur. Grobowce te  są również dowodem makabrycznych tradycji pochówku władcy wraz całym dworem ( ok.70 osób).

Szczyt rozwoju Ur przypadał na XXII-XXI wiek p.n.e., w czasach  dominacji w Mezopotamii III dynastii z Ur.

W pierwszej połowie XVIII wieku p.n.e. zostało włączone do Babilonii.


III DYNASTIA UR

http://img407.imageshack.us/img407/9562/iiidynastiape7.jpg

Tablice chronologiczne na podstawie książki Georges Roux "Mezopotamia" wyd. akad. DIALOG, Warszawa 1998http://img132.imageshack.us/img132/9008/ozdobano0.jpg
^ozdoba znaleziona w jednym z grobowców

Istotnym zabytkiem sztuki sumeryjskiej jest sztandar z Ur

http://img255.imageshack.us/img255/8260/sztandar2or3.jpg

Sztandar z Ur, pochodzący z ok. 2650-2400 pne., którego przeznaczenie do dzisiaj nie jest znane, jest jednym z najbardziej informatywnych artystycznych obiektów znalezionych w królewskich grobowcach, jednocześnie będąc źródłem poznania życia Sumerów w przekroju różnych klas społecznych. Obecna rekonstrukcja jest jedynie przypuszczeniem jak ten przedmiot mógł wyglądać w oryginale. Zaliczany do najcenniejszych skarbów archeologicznych, znajduje się w kolekcji Brytyjskiego Muzeum w Londynie.


Osiągnięcia Sumerów


Wynalezienie przez Sumerów pisma jest jednym z ich największych osiągnięć. Było to pismo klinowe. Sumerowie stworzyli szkoły, zajmowali się matematyką astronomią, znali potęgowanie i pierwiastkowanie. Uprawiali zboża warzywa, z jęczmienia pędzili piwo. Wynaleźli koło, ustrój państwowy, podział czasu. Pierwszym eposem świata jest Legenda o Gilgameszu ,która nawiązuje do biblijnego potopu. Budownictwo sakralne zarówno na terenie Sumeru jak i Babilonii to to zigguraty - monumentalne budowle, zwężające się ku górze Niektórzy architekci uważają, ze to właśnie mezopotamskie zigguraty były pierwowzorem biblijnej wieży Babel. W zigguratach mieściła się siedziba lokalnego boga, jego świątynia, siedziba władcy, szkoła, biblioteki, magazyny żywności, broni i wody, skarbce. Zigguraty stały na placu znajdującym się na środku miasta babilońskiego.


BABILOŃCZYCY

Największym zabytkiem sztuki Babilońskiej było miasto Babilon  doprowadzone świetności za czasów króla Nabuchodonozora II. Z tego okresu pochodzą odnowiona świątynia boga Marduka- Biblijna Wieża Babel, Brama bogini Isztar, aleje procesyjne i wiszące ogrody.

Brama  bogini Isztar  była wykładana błękitnymi cegiełkami udekorowana wykonanymi z glazury wizerunkami byków i smoków w liczbie 525.Droga Isztar prowadziła do okręgu sakralnego Marduka, najważniejszego bóstwa Babilonii.

http://img174.imageshack.us/img174/153/isztaruq0.jpg
^ rekonstrukcja Bramy Isztar

Biblijna wieża Babel.

Przy bramie Isztar rozpoczynała się droga procesyjna, która prowadziła do świątyni i zigguratu Marduka , który bywa utożsamiany z wieżą Babel. Była to wysoka, siedmiokondygnacyjna wieża. Poszczególne piętra były pomalowane na różne kolory.

Najniższe pokrywała czarna smoła, wyższe czerwona, wypalana cegła, kolejne, białe pokryto zaprawą wapienną lub gipsową a następne - błękitne oblicowano glazurowanymi płytkami. Dolne piętro miało 33,0 m wysokości, cała zaś wieża około 90,0 m. Podstawa wieży tworzyła kwadrat o boku 90,0 m.

O wieży Babel w Biblii

Byli zaś wszyscy ludzie tego samego języka i mowy tej samej. Gdy zaś ruszyli ze wschodu, znaleźli kotlinę w ziemi Sinear i tam osiedli. I rzekli jeden do drugiego: "Nuże, weźmy się lepić cegły i wypalać na palenisku". A była im cegła tyle co głaz, a smoła tyle samo co wapno. I rzekli: "Nuże, zbudujmy miasto i wieżę, której szczyt sięgnąłby niebios samych, a rozsławimy imię swe, byśmy snadź nie rozproszyli się po ziemi tam i sam. Zstąpił zaś Bóg, by przyjrzeć się miastu i wieży, które ludzie zbudowali. I rzekł Bóg :  "Oto jednym ludem są i język ten sam mają. A toć dopiero początek ich dzieła: odtąd zaś, cokolwiek zamyślą, nic nie będzie dla nich niemożliwe. Nuże, zstąpmy i zbełtajmy im języki, by nie rozumieli jeden mowy drugiego". I rozproszył ich Bóg po całym świecie i przestali budować miasto. Przeto nadano mu imię Babel, bo tu zbełtał Bóg języki wszem ludziom i rozproszył ich tam i sam po świecie.

Offline

 
Statystyki (REJESTRACJA WYŁĄCZONA)
Analiza oglądalności witryny
Wymiana
WwW.CrashFans.Pun.PL - Polskie Centrum Crashday
Pozycjonowanie
katalog stron Free PageRank Checker
Links
| Andrzej Struski | Webtree.pl | katalogSEO.net | Stop himawanti | Prawdziwy himawanti | Niesamowite | VPS Hosting Reviews |
Creative Commons License
Teksty i artykuły są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska Nie wolno Ci kopiować i rozpowszechniać tekstów, zdjęć oraz artykułów znajdujących się na forum bez pisemnej zgody autorów.
Page copy protected against web site content infringement by Copyscape
Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768

Free Domain Name
Register a free domain name with .co.nr extension (such as www.YourName.co.nr) that comes with free URL redirection, URL cloaking and path forwarding, meta-tags, FavIcon and Google Webmaster tools support, kill-frame feature, NO forced ADS at all, and more.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.otokot.pl www.swinka-morska.pl www.acy.pl ableton Pobierowo wakacje muzyka weselna transport osób Piła http://www.salonpaula.com.pl/