#1 2008-01-21 08:27:09

Marek6M

Kryształ

Zarejestrowany: 2008-01-21
Posty: 9

Czytam ......

no cóż, czytam już 4 godziny, od czwartej rano, tyle Wam powiem. Wiele tu wzbudza mój odruchowy sprzeciw, ale ... jeszcze więcej przyciąga. Pewnie dlatego, że mam za sobą parę latek szkółek a potem parę lat podróży. Litera uczy ale i litera zabija, tak mówili Rzymianie; a duch dmie, kędy chce. Urzekło mnie znalezione tu krótkie i dobitne podsumowanie św. Pawła, samozwańczego apostoła (cyt.). To jedna z niewielu osób, które zawsze nienawidziłem. Urzekła mnie też wewnętrzna szczerość z jaką mówi się tu o duchowości, o potrzebie duchowości,  tak przeraźliwie zanegowanej w naszych czasach. Myślę, że tu zostanę, może się przydam prostując niejakie szczegóły, dopisując tu i ówdzie odniesienia, mam nadzieję, że zaczerpnę trochę nadziei w zamian.
już 8.40, robię kawę i budzę Anię, ona pracuje w dzień, ja w nocy. pa pa

Offline

 

#2 2008-01-21 14:46:18

 Niedzwiedz

http://img532.imageshack.us/img532/2766/techniczny.png

status 5955795
6340244
Skąd: ta pewność?
Zarejestrowany: 2007-08-13
Posty: 626
WWW

Re: Czytam ......

Witaj Marek6M jeżeli masz jakiekolwiek zastrzeżenia, spostrzeżenia i tym podobne, możesz je tu zamieścić. Wtedy odpowiednie osoby, będą wstanie poddać te kwestię, szerszej dyskusji.

Pozdrawiam

Offline

 

#3 2008-01-22 23:38:16

K12G

Szmaragd

Zarejestrowany: 2007-03-29
Posty: 615

Re: Czytam ......

Witaj Marku & pozdrów Anię:)

Offline

 

#4 2008-01-23 00:19:00

Marek6M

Kryształ

Zarejestrowany: 2008-01-21
Posty: 9

Re: Czytam ......

Witaj
zbieram się tak i zbieram, więc może lepiej zacznę, choć chaotycznie.
1/ nie zgadzam się z tym, co pisze Gwiazda, powołując się na Parsonsa. To był socjolog wyrosły w Ameryce lat 20, jego systematyka NICZEGO NOWEGO NIE WNOSI, niczego nie rozjaśnia, choć brzmi.... elegancko i naukowo. "Ludzie w swoim działaniu powodują się ideami i dążeniami...", boże, żeby tak było. Takie coś można wymyślić tylko widząc Świat przez okno zza swojego biurka na średniej jakości uniwersytecie. Znacznie bardziej przemawiają do mnie słowa K12G, choć nie są to wypowiedzi "uczone". Lecz jest w nich prawda, prawda serca oczywiście, ale i... oczywistość. Upieram się, że "oczywistość" i "zdrowy rozsądek" są określeniami obiektywnymi.
2/ Mylisz się K12G co do posągów MM i MB w kościele w Rennes le Chateau. Kobiece postacie tych posągów WCALE NIE MUSZą BYć W CIążY. Taki sposób przedstawiania kobiet, z Maryją włącznie, był OBOWIąZUJąCYM KANONEM w średniowieczu. Więcej niż 3/4 Madonn średniowiecznych wygląda dla nas dziś, jakby były w ciąży. Średniowiecze dawno minęło, ale pewne sposoby przedstawiania przetrwały w sztuce prowincji/ludowej. Innymi słowy artyści z małych miasteczek wzorowali się na tym, co widzieli w kościołach większych miast - ostatnie budowle w stylu baroku (+/- 1600-1650) powstawały w Polsce w latach 1790-1805. Na wsiach i maleńkich miasteczkach. A i niejedna Madonna w wiejskim polskim kościółku wygląda jak w ciąży.
3/ Jest rzeczywiście coś dziwnego w tym zestawieniu miejsca pobytu rodziny Jezusa i Wizygotów. Skarb Świątyni Jerozolimskiej rzeczywiście BYł w Rzymie, zabrany tam po stłumieniu powstania żydowskiego 70 r. I rzeczywiście zabrali go Wizygoci; ze sobą, na południe Francji. I rzeczywiście były tam sprzęty ze Świątyni, Menora i, być może, Arka. Ale mało kto łączy ten powszechnie znany fakt z tym, że Wizygoci wyznawali Arianizm. Dla nich Chrystus NIE BYł BOGIEM SAM-PRZEZ-SIę. Stał się Synem Umiłowanym gdy podjął boże wezwanie. INNYMI SłOWY został usynowiony przez Boga ponieważ odpowiedział na jego wezwanie.
Takie proste, nie? Niby każdy może, a już na pewno każdy ksiądz czy mnich.... ale jednak jakoś chcąc nie chcą. Nic dziwnego, że Aranie zwalczani byli z największą zaciekłością, antyczni historycy (Ammmianus i inni) podają, że na wezwanie bp Cyryla po ulicach Aleksandrii biegali mnisi z nożami i mordowali arian, w sumie ponoć 100 tys. zabitych w 2 dni. Bo cóż by się to podziało, gdyby NAPRAWDę liczyło się tylko naśladowanie Jezusa ? No ale jednak Wizygoci, którzy uczynili Rennes swą ostatnią stolicą na ziemi francuskiej, byli Arianami, wierzyli, że Jezus był super i hiper, ale tylko najlepszym z ludzi. Całkiem, jakby mieli pewność.
Dalej kwestia linii krwi. Goci wierzyli, że członkowie pewnych rodzin mają pewne "nadprzyrodzone" właściwości, które są dziedziczone wraz z genami. I tak Ostrogotom panował najświetniejszy ród Amalów, Wizygotom Baltów, a nieco później pojawili się Merowingowie u Franków. O tych ostatnich wiemy, że powszechnie wierzono, że ich krew jest święta, że dotykiem leczą choroby (skrofuły konkretnie), że przynoszą szczęście. Bez względu na to, jak marny i głupawy mógł być ten czy inny z rodu Merowingów (w których wg. tej całej historii Rennes płynęła kropla krwi Chrystusa) nikt w całej Galii nigdy nie podniósł na żadnego przedstawiciela rodu ręki - mordować mogli się wyłącznie między sobą. Z jednym wyjątkiem - zamordowania Dagoberta II, w co zamieszane było papiestwo i co przyniosło w efekcie kres panowaniu Merowingów i wyniosło do władzy Karola Wielkiego. A i on nie odważył się podnieść ręki na ostatnich z rodu Merowingów - prawowitego następcę kazał ostrzyc z jego magicznych włosów i odesłał do klasztoru.
na razie tyle.

Offline

 

#5 2008-01-23 11:35:43

gwiazda

Agat

Zarejestrowany: 2007-12-26
Posty: 188

Re: Czytam ......

witaj Marek6M
tekst ,który zamieciłam nie jest moim autorskim (cytat o czym link zrodło ),zaznaczyłam jedynie,że można rownież tak definiować system społeczny że cyt."Osoba jest aktorem działającym w narzuconej jej przez społeczeństwo roli społecznej."a nie jak napisał cyt"System społeczny tworza jednostki, przekonane o słusznosci danej ideologii. -to post lucyfera(nick) ,od siebie dodam jedynie ,ze samo przekonanie o słusznoości danej ideologii z perspektywy czasu życia spoleczności ,nie przedstawia sie tak kolorowo jak zacytował lucyf.,ludzie często w obawie przed alienacją otoczenia podejmuja działania ,z którymi wewnetrznie sie nie zgadzają a wtedy własnie magiczne słowo 'alienacja" popedza ich dzialania ,do stanu że stają sie tymsamym aktorami jak u Parsona ,ktore osobicie bedac obserwatorem niestety zauważam
Pozdrawiam

Offline

 

#6 2008-01-23 14:18:48

Marek6M

Kryształ

Zarejestrowany: 2008-01-21
Posty: 9

Re: Czytam ......

Witaj Gwiazda
Racja. Społeczeństwo takie, o jakim pisał Parson, jakie MY widzimy i jakie w rzeczywistości jest, nie jest żadnym "Dobrem" ani żadną nadrzędną "Wartością". W rzeczy samej niewiele różni się od społeczeństwa mrówek, pszczół, watahy wilków czy stada lwów. A nawet jest gorsze, gdyż swoje działanie (wrunkowane przez mechanizmy socjobiologiczne) jest "skłonne" modyfikować, ale z reguły ku złu i autodestrukcji. Innymi słowy, wg. mnie zachowujemy się nie jak pszczoły czy wilki w stadzie - zachowujemy się GORZEJ. ale to na inną dyskusję.
Społeczeństwo jako źródło ZŁA - to był pomysł anarchstów z początku XXw. Ale naprawdę rozjaśnił to Rene Girard w swoich książkach: Rzeczy ukryte od założenia świata i Kozioł ofiarny (polecam). "Zdaniem Girarda kultura warunkowana jest przez dwa mechanizmy rządzące społeczeństwami: poszukiwanie kozła ofiarnego oraz pragnienie mimetyczne."(cyt - wikipedia). Co więcej, ostatnio w tzw. mainstreamie daje się zauważyć nowa tendencja widzenia Jezusa - jako człowieka, i nowa tendencja widzenia jego przesłania - jako całościową i bezwzględną krytykę stosunków społecznych, w których przyszło mu żyć. I o tym też pisze Girard w "Koźle", ale przede wszystkim jest to bardzo widoczne w Ewangeliach. Nic nie wzbudza takiego gniewu Jezusa jak obłuda warstwy kapłańskiej i świadome okłamywanie "maluczkich" przez "Nauczycieli".
Uważam, że nasz świat jest chory, uważam że w kłamstwie i manipulacji społeczeństwami zaszliśmy dalej niż kiedykolwiek w dziejach, uważam, że punkt krytyczny został przekroczony i  właśnie następuje katastrofa ekologiczna ekosystemu, w którym żyjemy (efekt cieplarniany, topnienie lodowców itd). Przyjście Mesjasza bardzo by się przydało .
Obliczyłem sobie właśnie, że gdyby przeliczyć 144 tys. sprawiedliwych z Objawienia Janowego na 6 mld zamieszkujących obecnie Ziemię wyszłoby 2,5 sprawiedliwego na 100 tys. ludzi.  Czyli w samej Polsce 900 osób!!! nie tak źle!

Offline

 

#7 2008-01-23 14:48:09

gwiazda

Agat

Zarejestrowany: 2007-12-26
Posty: 188

Re: Czytam ......

Marek6M
....hm trochę optymizmu ja jeszcze świecę

Offline

 

#8 2008-02-01 00:05:50

 Asef

http://img405.imageshack.us/img405/4882/modhv.png

Zarejestrowany: 2007-06-07
Posty: 444

Re: Czytam ......

Witaj Marek6M

Offline

 
Statystyki (REJESTRACJA WYŁĄCZONA)
Analiza oglądalności witryny
Wymiana
WwW.CrashFans.Pun.PL - Polskie Centrum Crashday
Pozycjonowanie
katalog stron Free PageRank Checker
Links
| Andrzej Struski | Webtree.pl | katalogSEO.net | Stop himawanti | Prawdziwy himawanti | Niesamowite | VPS Hosting Reviews |
Creative Commons License
Teksty i artykuły są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska Nie wolno Ci kopiować i rozpowszechniać tekstów, zdjęć oraz artykułów znajdujących się na forum bez pisemnej zgody autorów.
Page copy protected against web site content infringement by Copyscape
Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768

Free Domain Name
Register a free domain name with .co.nr extension (such as www.YourName.co.nr) that comes with free URL redirection, URL cloaking and path forwarding, meta-tags, FavIcon and Google Webmaster tools support, kill-frame feature, NO forced ADS at all, and more.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
ProdĂĄvĂĄme a distribuujeme ĹželezobetonovĂŠ Ĺžumpy kaishaku Ciechocinek wellness weekend dla dwojga poxilina wrocław Skup laptopów warszawa