#1 2008-07-07 21:43:16

K12G

Szmaragd

Zarejestrowany: 2007-03-29
Posty: 615

10. Jaki Mesjasz.....

PYTANIE TYGODNIA  10.




<<<  JAKI MESJASZ >>>





Wszystkie proroctwa mówią o nadejściu Mesjasza w czasach ostatecznych. Wszystkie znaki na „niebie i ziemi” świadczą, że właśnie w tych czasach żyjemy. Jak zatem obiecywany Mesjasz powinien się objawić? Jakie życie prowadzić? Ile powinien mieć lat? Co powinien głosić? Jak wyglądać?

Jakie jest nasze i innych wyobrażenie Mesjasza?

Na pytanie można odpowiadać podpierając się każdym dostępnym źródłem oraz a nawet zwłaszcza, własnymi przemyśleniami.


K12G.

ps.
Na podstawie głosów forumowiczów doszłam do wniosku, że taki temat jest potrzebny,
Proszę się nie wstydzić wpisywać tu swoje wyobrażenia dotyczące Mesjasza.
  Wasze przemyślenia mogą być "dziwne- różnorakie" ale przestrzegające kultury wypowiedzi.

Offline

 

#2 2008-07-08 17:47:00

kr0pElka

Kryształ

Zarejestrowany: 2008-04-23
Posty: 20

Re: 10. Jaki Mesjasz.....

Podstawowym spośród wszystkich symboli jest forma ludzka – demon lub bohater. Odbiega on od właściwości obrazu astralnego poprzez przybranie postaci ludzkiej – której los biegnie od cierpienia do radości i odwrotnie, która na podobieństwo słońca wznosi się, a dalej pogrąża w mroki nocy. Słońce wspina się po nieboskłonie od rana do południa, następnie zwraca się ku wieczorowi i zstępując spowija wszystko w noc; tak też człowiek biegnie swym torem i po ukończonym biegu zapada w nocne ciemności, by pod postacią swych dzieci o brzasku rozpocząć nowy bieg. To symboliczne porównanie wędrówki słońca do człowieka jest proste i zrozumiałe. Na tej podstawie narodził się w myśli ludzkiej symbol herosa.
Z oczywistych powodów - forum i jego ograniczenia - zaniecham dalszego opisu mitu narodzin herosa, skłaniając się ku innym istotnym zagadnieniom.

Ważnym aspektem postawionego przez K12G tematu jest - fantazja. Czym charakteryzuje się fantazja? Najprościej rzecz ujmując – fantazja służy człowiekowi do kompensacji. Posłużę się typowymi przykładami: jąkała widzi się w roli wielkiego mówcy, dziecko – że jest dorosłe, człowiek ubogi – że jest milionerem, uciśniony – toczy zwycięskie walki, nieudacznik fantazjuje w dwojaki sposób – na temat męczeński lub wywyższa się, snując ambitne plany.
Typowa fantazja okresu dojrzewania dotyczy kompensacji uczucia lęku, kiedy to młody człowiek musi się zmierzyć z wielką niewiadomą przyszłego losu. W wyobraźni ów człowiek nie jest synem swoich tuzinkowych rodziców, lecz dzieckiem wytwornego króla, hrabi, naukowca, który tylko podrzucił go jego opiekunom, a któregoś dnia zajedzie pod skromne progi i zabierze swojego syna do zamku. To prosty, szablonowy przykład fantazji okresu dojrzewania. Często młodzi ludzie w swoich przekonaniach pochodzą „skądinąd”, mniemają o sobie, iż są „inni” od wszystkich, często osamotnieni, niezrozumiani potrafią snuć swoje fantazje w nieskończoność; podczas gdy podstawowym problemem do rozstrzygnięcia pozostaje odnalezienie swojego miejsca w świecie i okiełzanie lęku przed przyszłością. Jeśli mamy do czynienia z normalnym dzieckiem, to cała sprawa sprowadza się do przelotnego pomysłu, który wkrótce przemija.
Herosi (np. Romulus i Remus, Mojżesz, Semiramida i wielu innych) – uszli spod wpływów prawdziwych rodziców. Inni byli zaś wprost synami bogów, a ich rody wywodzą się od bohaterów i bogów. Przykład Jezusa przedstawia nam bożego syna, zrodzonego w ludzkiej rodzinie – ojca-cieśli i jego żony – który wymyka się spod ich pieczy by wykonać misję daną od ojca w niebie – Boga.
Fantazja ludzi współczesnych jest powtórzeniem dawnej wiary ludowej; jest klasyczną formą mitu, który kiedyś mógł istnieć naprawdę.
Istnieje wiele przykładów tego rodzaju – wszystkie wskazują, że fantazje, które dzisiaj kreowane są w tle naszego umysłu, kiedyś były na pierwszym planie. Obrazy naszych marzeń sennych i fantazji, kiedyś były praktykowane i powszechnie uznawane. Stąd to, co kiedyś było tak silne, nie mogło w czasie życia kolejnych pokoleń zniknąć bez śladu.
Istnieje pewna zależność między myśleniem ukierunkowanym, a fantazją. Kiedy człowiek przestaje myśleć w sposób ukierunkowany, to miejsce wypełnia fantazja. Prawie codziennie możemy się przekonać jak to działa, gdy w  chwili zaśnięcia przeplatają się fantazje z marzeniami sennymi i świadomością – różnica nie jest zbyt wielka. Myślenie ukierunkowane wymaga pewnego wysiłku, pracuje na rzecz komunikowania, posługuje się elementami językowymi, fantazja zaś pracuje bez trudu, jest spontaniczna, choć wynika z nieświadomości posiada treści dane z góry. Fantazjowanie odwraca się od rzeczywistości. Dzisiaj dobitnym wyrazem myślenia ukierunkowanego jest nauka i technika.

Gdzieś tu na forum padło stwierdzenie, że naukowcy są ateistami. I poniekąd jest to prawda, ponieważ umysł, który myśli w sposób ukierunkowany, „nie ma czasu” na fantazjowanie. Chociaż w rzeczywistości znajdziemy pośród naukowców zarówno teistów, jak i ateistów, z tym że ich postrzeganie będzie ograniczone do stwierdzenia „wierzę” lub „nie wierzę”, bardziej ukierunkowane na osobiste uczucia niż przemyślenia dotyczące egzystencji boga i jego przeróżnych przejawów.

W moim mniemaniu postać Mesjasza sprowadza się do archetypu Herosa, jest właściwością psyche i jedynie na jej planie rozgrywa się jego egzystencja.
Dostrzegam istnienie – na przestrzeni dziejów – wielu wybitnych postaci, które miały niebagatelny wpływ na ludzkość i jej ewolucję. Postaci te miały nań różnoraki wpływ. Nie mam wątpliwości co do tego, że ludzkość będzie obdarowywana co jakiś czas wielkimi umysłami, które będą miały zbawienne znaczenie lub przysłużą się pchnięciu koła ewolucji.

Puszczając wodze fantazji … Mój Heros - Mesjasz jest postacią wyprzedzającą pod względem ewolucyjnym epokę w której przyszło mu egzystować. Jest człowiekiem sprawiedliwym i szlachetnym. Jego misją nie jest burzenie aktualnego stanu rzeczy, a raczej zaprezentowanie nurtu, który skieruje ludzkość na kolejny etapu rozwoju. Wszystkie umysły rozwinięte blisko poziomu Mesjasza są w stanie zrozumieć nowy nurt, zaakceptować go i wdrożyć w życie. Kolejne pokolenia w wyniku ewolucji przyjmą nowy nurt, dopóki nie pojawi się potrzeba zainspirowania ludzkości do podjęcia kolejnych wysiłków na drodze ewolucji. Mesjasz podchodzi z szacunkiem do dokonań poprzednich pokoleń. Nie zaprzecza im, nie podważa autorytetów, nie zarzuca kłamstwa poprzednikom, a niejako wzbogaca ich dokonania o nowe treści.
Każdy kto przychodzi z rewolucyjną misją i prezentuje ją na ruinach poprzednich pokoleń, tradycji… nie jest sprawiedliwym, ani szlachetnym, to też nie może mienić się Mesjaszem. Prędzej od archetypu – Zła pochodzi i sprowadza ludzkość na fałszywe tory – ku uwstecznieniu i zbłądzeniu. Ostatecznie jednak nie ma takiej siły, która mogłaby zagrozić ewolucji, toteż każdy kto próbuje jej zagrozić ulegnie unicestwieniu lub co najmniej – zapomnieniu.

Offline

 

#3 2008-07-14 09:07:56

Xara

Moderator działu Religie

Zarejestrowany: 2008-01-02
Posty: 681

Re: 10. Jaki Mesjasz.....

Czyżby ludzie bali się napisać, na kogo tak naprawdę czekają i jak wyobrażają sobie Mesjasza, który bez wątpliwości i wedle wszelkich podań ma przyjść w dniach ostatnich?

Offline

 

#4 2008-07-15 06:15:41

old spirit

Moderator

Zarejestrowany: 2007-07-15
Posty: 227

Re: 10. Jaki Mesjasz.....

Hmm. Ja muszę odpowiedzieć, że nie czekałem na Mesjasza, bo gdy mój światopogląd został już ukształtowany - nie zastanawiałem się nad tą kwestią - w ogóle o niej nie myślałem. Oczekiwałem osoby, która będzie mogła szczegółowo odpowiedzieć na różne moje pytania i doczekałem się. Czy ta osoba ma się nazywać Mesjasz, Myster Bombastic, Drzewiec, czy cokolwiek innego - dla mnie to nie ważne. Ważna dla mnie jest wiedza, którą przekazuje. Jak dla mnie Gryf spełnia te kryteria i to jest dla mnie ważne.

Offline

 

#5 2008-07-15 22:18:23

Madan

Kryształ

Zarejestrowany: 2008-06-25
Posty: 39

Re: 10. Jaki Mesjasz.....

Witam.
Poraz pierwszy wypowiadam sie w tym Forum. Z gory przepraszam, jesli popelnie jakas (niezamierzona) niestosownosc.
"Jaki Mesjasz?" Przypuszczam, ze chodzi o Jego cechy. Czy zewnetrzne?
Chyba sie czyms wyroznia, choc nie moze to byc cecha odbiegajaca znacznie od normy. Moze to byc na przyklad czlowiek wyjatkowo wysoki lub niskiego wyrostu. Nie jest szczegolnie ladny, nie jest szczegolnie brzydki, gdyz zwrocilby na siebie uwage cechami odbiegajacymi od tego, co ma byc trescia Jego poslannictwa.  Byc moze bezwiednie zwraca na siebie uwage innych specyficzna gestykulacja, cechami ruchu. Moze ladnie spiewa, albo rysuje. Ale to przeciez jeszcze o niczym nie swiadczy.
Byc moze ma rodzine. Powinien, gdyz wiele mozna nauczyc sie bedac ojcem
i mezem. Czy ma siedmioro dzieci, czy dwoje, to chyba nie takie istotne. A to, co napisane jest w Pismach, zalezne jest  w pewnym stopniu od czytajacego. To sprawa interpretacji.
Wbrew niektorym wypowiedziom, powinien posiadac duza wiedze, nie koniecznie
religijna. Moze byc ateista, choc dzieki swei wiedzy podziwiac moze, jak inni zreszta, harmonie i lad intelektualny swiata. Jesli nie jest ateista, nie moze byc zwiazany z zadna grupa wyznawcow, gdyz wowczas "reprezentowalby tylko ich interesy", nie bedac postacia stanowiaca dobro uniwersalne. A przeciez interesy moga byc rozne i sprzeczne ze soba. Nie moze byc chasydem, nie moze byc katolikiem, nie moze byc wyznawca Buddy. Powiedzialbym, ze czlowieczenstwo Jego ma cechy uniwesalnosci.
Wiedze, jaka posiada chyba zawdziecza swej ciekawosci i krytycyzmowi, otwartosci wobec nowych idei i wyobrazni.  Jesli jest naukowcem, to nonkonformista, widzac przede wszystkim dogmatyzm nauki. Jesli stworzyl cos wielkiego, to nie moze liczyc na akceptacje swego dorobku przez swiat nauki. Moze tylko w naiwnosci ducha liczyc na to, ze ktos, kiedys tam, odkryje w Jego dziele prawde (naukowa).
Jesli jest nauczycielem, to ma sporo klopotow nie z uczniami, a z bosami.
Nie moze miec szczescia do bosow. Dlaczego? Gdyz jako akceptowany, zadowolony ze swej egzystencji, nie ma szans dojscia do wielkosci stanowiacej
o Jego poslannictwie. A jesli juz, to zadawala sie marnym groszem.
Jesli jest nauczycielem, to z cala pewnoscia zechce reformowac oswiate. Jesli jest naukowcem, to szykuje rewolucje w nauce. A moze obie terzeczy razem?
Jest wiec czlowiekiem cierpiacym. Jest skromny, gdyz zycie nie nauczylo Go byc innym. A jednak patrzac na ten swiat wie co nalezy zrobic, by go naprawic. Na razie to tylko marzenie. Byc moze jest naiwnym, nieszczesnym "naprawiaczem swiata", a Jego wyjatkowosc odkrywaja tylko dzieci (szczegolnie jesli jest pedagogiem). Dorosli bowiem zajeci sa swymi interesami, a ego nie pozwala im na to, by w innych dostrzegac wartosci nadnaturalne.
Sadze, ze powinien zapisywac swe mysli, choc szanse na ich opublikowanie sa
Jego zdaniem znikome. Moga zbyt bulwersowac, moga byc zbyt swiatoburcze.
Niestety, prawda jest swiatoburcza. Nie jest pelna prawda to, co akceptuja wszyscy. Nie jest Mesjaszem wybierany przez wszystkich. Wybieraja go bowiem
tylko dlatego, gdyz jest jak oni ("madry, bo mysli jak ja").
Ma wiec ogromny dorobek przemyslen wlasnych i oryginalnych i nie wie jak
sprawic, by stal sie ten dorobek wlasnoscia ogolu. Wie jednak, ze tak byc nie moze, gdyz ogol nie moze Go zrozumiec. Myslenie ogromnej wiekszosci jest bowiem tylko powielaniem hasel.
Moglby ktos skonstatowac, ze to tragiczne. Ale to chyba nie tak. Poslannictwo nie jest tragedia, choc cierpienie jest jego atrybutem.
Byc moze jest Izraelczykiem pochodzacym z Polski, Polakiem, ktorego wygnano
kiedys za to, ze byl Zydem. A moze tula sie gdzies po swiecie, nie zaznajac chocby odrobiny ciepla.
Mesjasza nie powita gwardia honorowa, nie bedzie kroczyl dumnie po czerwonym dywanie, jak wladcy tego swiata. Dla mediow nie bedzie zadnym istnieniem.
A jednak tresc Jego dziel w pewnym momencie "cialem sie stanie". I wtedy sie spelni Przeznaczenie.
Amen.

Offline

 

#6 2008-07-15 22:31:37

Xara

Moderator działu Religie

Zarejestrowany: 2008-01-02
Posty: 681

Re: 10. Jaki Mesjasz.....

Amen!

Pozdrawiam!

Offline

 

#7 2008-07-21 02:23:46

Xara

Moderator działu Religie

Zarejestrowany: 2008-01-02
Posty: 681

Re: 10. Jaki Mesjasz.....

Milczenie w tym temacie, pomimo, że jest luźny utwierdziło mnie w przekonaniu, że:

ludzie czekając na Mesjasza chcą o nim mówić, ale nie chcą żeby przyszedł teraz, bo to wiąże się z tym, że już nadszedł czas. Ludzie chcą żyć, nieważne jak i gdzie ale chcą, a przyjście Mesjasza łączy się z pewnym końcem i ze zmianami.

Offline

 

#8 2008-07-22 10:02:17

rafaell

Kryształ

Zarejestrowany: 2008-04-07
Posty: 16

Re: 10. Jaki Mesjasz.....

jest też taka opcja XARO że niektórzy, ale przyznam że jest ich na pewno garstka , wyznają zasadę 1% teorii a 99 praktyki, zupelnie jak w jodze... niktórzy Xaro, wiedzą że są "starzy", i że są tu dziś świadomie, może zamiast wylewać sie na forum , w dość przyziemnym temacie - bo jaki jest mesjasz naprawdę nie ma znaczenia, istotne są tylko informacje i emocje.... czy mesjasz ma taki czy inny kolor skóry co ma na sobie nie jest isotne. Co ma za w głowie - a że mesjasz ma tyle że nie jestśmy w stanie tego objąć , no może niektórzy są:) - to tym bardziej nie mają sensu dywagacje ludzi bo tworzą niepotrzebny śmietnik na tym forum.... mało tego niepotrzebnie wzbudzaja negatywne emocje - a przydałoby się oczyścić to miejsce z tych zbulwersowanych wątków - niestety zarówno po stronie przeciwników jak i co słabsze po stronie zwolenników Mesjasza... Myślę że to także kwestia wieku niektórych forumowiczów, widzę tu bardzo młodych niektórych ludzi , i nie chodzi mi tylko o dusze, ale wiek fizyczny...  wracając- myślę i wiem że zgłebianie prawdy powinno sie zacząć nie od literatury ale od swojego wnętrza, tak na prawdę podstawą jest samowyciszenie i wprowadzenie sie w taki spokój żeby znależć prawdę w sobie, żeby nie słuchac swojego rozumu, bo bywa on złudny, i to bardzo - pamiętajcie że umysł funkconuje i tworzy rozwiązania w oparciu o dane jakie mu dostarczacie, a często bywają błędne..... tak że zachęcam do pracy nad sobą a literatura niech będzie wspomaganiem a nie orężem. Być może ktoś kiedyś napisał coś fałszywego , z czego na przykład nie zdawał sobie sprawy lub co gorsza zrobił to świadomie...
zyczę wszystki więcej spokoju i miłego dnia, jest w koncu piękne słońce...

Offline

 
Statystyki (REJESTRACJA WYŁĄCZONA)
Analiza oglądalności witryny
Wymiana
WwW.CrashFans.Pun.PL - Polskie Centrum Crashday
Pozycjonowanie
katalog stron Free PageRank Checker
Links
| Andrzej Struski | Webtree.pl | katalogSEO.net | Stop himawanti | Prawdziwy himawanti | Niesamowite | VPS Hosting Reviews |
Creative Commons License
Teksty i artykuły są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska Nie wolno Ci kopiować i rozpowszechniać tekstów, zdjęć oraz artykułów znajdujących się na forum bez pisemnej zgody autorów.
Page copy protected against web site content infringement by Copyscape
Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768

Free Domain Name
Register a free domain name with .co.nr extension (such as www.YourName.co.nr) that comes with free URL redirection, URL cloaking and path forwarding, meta-tags, FavIcon and Google Webmaster tools support, kill-frame feature, NO forced ADS at all, and more.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
https://www.hotelstayfinder.com Hotels Kyrgyzstan https://www.ehotelsreviews.com/ De Paris Ă  Conakry NONGO Uniikki, kodikas ja supermukava huoneisto... kaishaku Ciechocinek wellness weekend dla dwojga poxilina wrocław Skup laptopów warszawa