#1 2008-07-31 22:25:04

K12G

Szmaragd

Zarejestrowany: 2007-03-29
Posty: 615

13. Obrazki religijne i dewocjonalia.

Pytanie tygodnia 13.

Obrazki religijne i dewocjonalia jaką spełniają rolę, ich wpływ na ludzi.


Co mówi na ten temat biblia?

Offline

 

#2 2008-08-04 20:45:32

Xara

Moderator działu Religie

Zarejestrowany: 2008-01-02
Posty: 681

Re: 13. Obrazki religijne i dewocjonalia.

Odpowiem krótko, ponieważ cytatami z Biblii o bałwochwalstwie to forum już ocieka.

Modlenie się do obrazków jest równoznaczne z ulepieniem sobie zimą bałwana, wsadzeniu mu marchewki i odmówieniu np. "Ojcze Nasz". W obrazach i figurkach nie ma żadnego sacrum, oprócz zwykłego pogańskiego oddawania pokłonów bożkom.


To moje subiektywne zdanie i zrozumiem ewentualne oburzenie.

Pozdrawiam

Offline

 

#3 2008-08-05 01:56:16

HJK_V01

Agat

PW
Skąd: Oby tam gdzie trzeba.
Zarejestrowany: 2008-08-01
Posty: 145
Znak zodiaku: Wąż - Baran

Re: 13. Obrazki religijne i dewocjonalia.

Sztuka przerabiania obrazów i wizerunków jest mi znana

O oburzeniu też już coś wiemy... 

Cóż, moim zdaniem obrazki spełniająświetna rolę w obrządkach religijnych, modląca się osoba doznaje inspiracji, a zagubion lub nowy w świecie religii zapoznaje się z majestatem tego kogo w którce zacznie czcić.

To by było na tyle, w świecie religii spełniają swoją rolę, tam gdzie wiara lub jej poszukiwanie dominuje, są przydatne dla tych osób. Ale w wierze nie ma prawdy ani poznania. Wiara jest nieadekwatna w poznaniu. Wizerunki więc.. stająsię puste, jedynie dziełami sztuki. 

W islamie natomiast jest zabronionym tworzenie podobizn proroków czy boga, ba... nawet zwykli śmiertelnicy winni są przykrywaćswoje oblicza.
Podejrzewam jednak, że sztuka porafi być olbrzymim nośnikiem. Nie mówię np. o obrazie Jezusa czy Maryi, ale o symbolach.

Swastyka, Gwiazda Dawida, Krzyż... to potężne symbole które przekazują coś na szeroką skalę - motywuja ,identyfikują, zabijają wręcz.

Osobiście, uwielbiam logo czerwonego krzyża. Chciałbym, idąc kiedyś ulicą być rozpoznanym po takim symbolu, aby znaleźć się o miejscu i czasie gdzie mógłbym uratować komuś zdrowie lub życie.

Dla tego obrazy są słabe, skomplikowane, wyrażają mało. Z inspiracji powstały, mogą byś inspiracją. To co jednak ma znaczenie... coś czemu nadany był cel z czym ludzie się utożsamią, są nazwy i symbole.


Bogaty to ten który wie kiedy ma wystarczająco wiele... tak jak nieśmiertelny to ten który umiera wtedy kiedy tego chce.

Offline

 

#4 2008-08-07 09:11:42

Simisti

Kryształ

Zarejestrowany: 2008-05-06
Posty: 44
WWW

Re: 13. Obrazki religijne i dewocjonalia.

Obrazki, krzyże, wszelkiego rodzaju artefakty to przecież doskonałe źródło zarobku. Przecież dawniej monopol na wytwarzanie dewocjonaliów miał kościół. Przecież jest taki zwyczaj, ze w katolickim domu musiał wisieć "świety" obraz, bo inaczej mieszkaniec był uważany za ateistę, dlatego zwłaszcza na wsiach kobiety obwieszały ściany świętymi obrazami.
W jednym z przykazań pisze, aby nie oddawać czci obrazom i figurkom, ale to na ludzi nie działa, bo przecież księża nie widzą w tym żadnego grzechu.
Co z krzyżem , znakiem chrześcijaństwa? kiedyś na użytek swojego forum zrobiłam takie opracowanie dotyczące krzyża. Czy krzyż to tylko i wyłącznie znak chrześcijaństwa?  Nic podobnego, znak jest ukradziony jak większość dogmatów.

Znak krzyża jest bardzo rozpowszechnionymi i najbardziej znanym znakiem na świecie.
W Encyklopedii biblijnej czytamy, że :

"Krzyż (gr. stauros), starożytne narzędzie tortury i egzekucji. Użycie pionowego pala (również stauros) do wieszania zwłok, torturowania lub egzekucji było powszechne w I tysiącleciu przed Chr,. zwłaszcza w okresie wojen (…)

Sam sposób [rzymskiej] egzekucji przez ukrzyżowanie znacznie się różnił w konkretnych przypadkach, zwłaszcza w warunkach wojennych. Nadal używano pionowego słupa, ale często dodawano belkę poprzeczną na jego szczycie, tak że tworzyły literę T (potem znane jako Tau lub krzyż sw. Antoniego). Skazańców przybijano lub przywiązywano do słupa lub poprzecznej belki krzyża. (…) Skazaniec niósł też poprzeczną belkę (a nie cały krzyż) na miejsce egzekucji, gdzie stał już pionowy słup (…) Skazańca obnażano i przybijano do poprzecznej belki gwoździami wbijanymi w przedramiona lub przywiązywano go do niej sznurami. Poprzeczną belkę podnoszono i przymocowywano do słupa, do którego przywiązywano lub przybijano stopy ofiary"

Jest do tej pory problematyczne, czy faktycznie Jezus zmarł na krzyżu, czy też może na palu. Wiele dowodów wskazuje na to, że Jezus umarł na palu, albo na krzyżu w kształcie litery T.
Abstrahując na jakim krzyżu umarł rodzi się pytanie, czy godzi się czcić narzędzie tortur na którym umarł Chrystus?
Kościół twierdzi, że tak argumentując to tym, że znak krzyża jest symbolem zbawiania i nadziei, a oddając mu cześć tym samym czcimy ukrzyżowanego Jezusa.
Zauwazmy jedną rzecz, krzyż to nie jest tylko symbol chrześcijaństwa, ale przecież siegając głebiej do historii starożytnej, krzyż pojawił się już 2000lat p.n.e w  Asyrii jako symbol słońca.
Leksykon religioznawczy:

Ten bogaty w treść symbol występował w Eurazji, Afryce i Ameryce, chociaż bez Australii. Już w epoce neolitu spotykamy go około 2000 p.n.e. na glinianych walcach, a w Asyrii jako symbol słońca . Wiele przemawia za tym, że w rejonie śródziemnomorskim, punktem wyjścia wędrówki krzyża był staroegipski symbol-hieroglif życia, ankli. To duże T z uchwytem u góry, zwane krzyżem z uchwytem. Wielu bogów, kapłanów i władców egipskich dzierży go na rzeźbach, płaskorzeźbach i malowidłach. Później zaczął oznaczać magiczną siłę witalną.

Wiec jakby na to nie patrzeć, to kościół ten symbol "zerżnął' od starożytnych wyznawców czczących słońce.

Oprócz tego, że dla mnie czczenie krzyża jako narzędzia na którym zmarł Jezus jest nieetyczne, to  w ogóle  czczenie jakichkolwiek obrazów jest niezgodne z doktryną napisaną w Biblii,  bo  przecież w Biblii pisze wyraźnie :

"Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole,
i tego co jest w wodzie pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał, i nie będziesz im służył,
gdyż ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach
do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą, a okazuje łaskę do tysiącznego
pokolenia tym, którzy mnie miłują i przestrzegają moich przykazań. 2 Mojż. 20:4-6

Pismo święte potępia bałwochwalstwo.

"Będąc więc z rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że bóstwo jest podobne
do złota albo srebra, albo do kamienia wytworu sztuki i ludzkiego umysłu." Dz.Ap.17:29

"Mienili się mądrymi, a stali się głupi. I zamienili chwałę nieśmiertelnego Boga
na obrazy przedstawiające śmiertelnego człowieka." Rzym.1:22.23

"Przeto najmilsi moi, uciekajcie od bałwochwalstwa" 1 Kor. 10:14
"Nie łudźcie się…bałwochwalcy…Królestwa Bożego nie odziedziczą." 1 Kor. 6:9
"Udziałem zaś …bałwochwalców…będzie jezioro płonące ogniem i siarką." Obj. 21:8

Ich ziemia jest pełna bożków, kłaniają się dziełu swoich rąk, temu co uczyniły ich palce.
I tak poniżył się człowiek i spodlał rodzaj ludzki. Ty im nie przebaczysz." Izaj. 2:8,9

"W owym dniu rzuci człowiek kretom i nietoperzom swoje bałwany srebrne i swoje bałwany złote,
które sobie zrobił, aby im się kłaniać. A wejdzie do jaskiń skalnych i do szczelin między opokami,
ze strachu przed Panem i przed blaskiem Jego majestatu, gdy powstanie aby wstrząsnąć ziemią." Izaj. 2:20,21

"Nawróćcie się synowie izraelscy do Tego, od którego tak bardzo się oddaliliście.
Gdyż w owym dniu, porzuci każdy swoje bałwany srebrne i swoje bałwany złote
Które sporządziły dla was wasze grzeszne ręce." Izaj. 31:6,7

"Nie zwracajcie się do bałwanów i nie sporządzajcie sobie bogów odlewanych z metalu.
Ja Pan jestem Bogiem waszym." 3 Mojż. 19:4

"Z kim więc porównacie Boga i jakie podobieństwo mu przeciwstawicie? Czy bałwana, którego
ulał rzemieślnik a złotnik powlókł złotem, i przylutował srebrne łańcuszki?" Izaj.40 :18,19

"Strzeżcie usilnie dusz waszych, gdyż nie widzieliście żadnej postaci, gdy Pan mówił do was
na Horebie pośród ognia, abyście nie popełnili grzechu i nie sporządzili sobie podobizny rzeźbionej
czy to w kształcie mężczyzny, czy kobiety czy w kształcie jakiegokolwiek zwierzęcia." 5 Mojż.4:15-18

"Boga nikt nigdy nie widział" (Jan 1; 18) a wszelkie ludzkie wyobrażenia o Nim,
są tylko karykaturami ośmieszającymi i obrażającymi Go
Prawdziwi czciciele Boga oddają Mu cześć "w duchu i w prawdzie" Jan 4 :23,24

Reasumując: oddawanie czci krzyżowi i obrazom oraz klęczenie i modlenie się przed nimi jest pogwałceniem drugiego przykazania.
Drugie przykazanie wyraźnie to podkreśla: "nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył"

Jak to jest w praktyce wszyscy wiem, bo zwłaszcza katolicyzm przoduje w oddawaniu czci wszelkiego rodzaju figurkom i krzyżom.
Przez wielu ludzi w przeszłosci krzyż kojarzył się z podbojami i krucjatami.
Kojarzył się ze zbrodniami i kradzieżami pod przykrywką nawracania na jedynie słuszną wiarę.
Tak na prawdę do chrześcijaństwa symbol krzyża był wprowadzony dopiero za sprawą Cesarza Konstantyna około 300r. n.e , wiec przeszło dwieście lat po śmierci Jezusa.
Stał się on przez wieki wizytówką chrześcijaństwa mimo, że jest oblany krwią i to nie tylko Chrystusa.
Wszelkiego rodzaju podłości były popełniane pod jego znakiem : Krzyżacy, święta inkwizycja, a teraz podając przykład polskiej rzeczywistości Radio Maryja i Rydzyk, który pod sztandarem krzyża zbiera datki na stocznię, czy źródła geotermalne, a i tak tych pieniędzy nie widzi nikt.

by Simisti, kopia postu z Inholilem Ashara


Jestem antyklerykałem, ale to nie oznacza, że występuję przeciwko Bogu czy wierze.

Offline

 

#5 2008-08-07 19:23:05

HJK_V01

Agat

PW
Skąd: Oby tam gdzie trzeba.
Zarejestrowany: 2008-08-01
Posty: 145
Znak zodiaku: Wąż - Baran

Re: 13. Obrazki religijne i dewocjonalia.

Simisti - gratuluję ŚWIETNEGO artykułu

I dzięki za odpowiedź na dręczące moją duszę pytanie: Która matka boska jest lepsza, częstochowska czy jerozolimska.

P.S.

Podejrzewam że KK jako całość jest zerżnięty ze starych pogańskich/jeszcze mezopotamskich religii. Wielu znawców tematu jest zgodna co do dowodów ku temu. Np. bogiem stwórcą mezopotamskim był wąż, gwoli tendencji nowych religii do ośmieszania i demonizowania bogów religii starych, chrześcijaństwo nie odbiega daleko. Powiedziałbym, nie odbiega wcale biorąc pod uwagę że wiele historyjek w starym testamęcie jest albo kopią, albo dobrą podróbką tych mezopotamskich mitów.

Ale przepraszam za off-topic.


Bogaty to ten który wie kiedy ma wystarczająco wiele... tak jak nieśmiertelny to ten który umiera wtedy kiedy tego chce.

Offline

 

#6 2008-08-07 20:58:06

Simisti

Kryształ

Zarejestrowany: 2008-05-06
Posty: 44
WWW

Re: 13. Obrazki religijne i dewocjonalia.

Simisti - gratuluję ŚWIETNEGO artykułu

Dziękuję

I dzięki za odpowiedź na dręczące moją duszę pytanie: Która matka boska jest lepsza, częstochowska czy jerozolimska.

Nie ma żadnej Matki Boskie, bo przecież Jezus nie był Bogiem, ale wg Biblii Synem Bożym. Maria była, też wg Biblii prostą Żydówką, a jej kult zaczął się nieco później i był dla kościoła źródłem .
Wszystko to wymysł księży, którzy ochoczo zatruli umysły ludzi bredniami. Nawymyślali nazw Marii.
Ostatnio Matka Boska Trybunalska. Zgroza.
Dewocjonalia związane tematycznie z Matą "Boską" sprzedawały się bardzo dobrze.  W kazdym katolickim domu był co najmniej jeden obraz, a do tego w późniejszych latach wszelkiego rodzaju różańce. A przeciez trzeba było to odpowiednio poswięcić wodą świeconą, no to sobie można wyobrazić, jacy niezastąpienie i potrzebni byli księża. Oto przeciez chodzi w religii katolickiej, aby ciągle podnosić znaczenie nie BOGA, ale księdza. Bez modlenia się do czegoś niepokropionego się już nie obędzie. Przez żaden most nie ma prawa przejechać pojazd, póki nie odbędzie się pokropek, czyli machanie miotełką zamoczoną w wodzie.
Kult czegoś/kogoś oznacza pieniądze, dlatego księża poważyli się na grzech śmiertelny. Na złamanie przykazania boskiego w imię mamony.

Poczytajcie fajny artykuł na Racjonalista.pl, którego autorem jest Mariusz Agnosiewicz. Tam jest zawarta cała historia bałwochwalstwa związanego z kultem maryjnym.

Matka Boska vel bozia


Jestem antyklerykałem, ale to nie oznacza, że występuję przeciwko Bogu czy wierze.

Offline

 

#7 2008-08-08 02:58:11

HJK_V01

Agat

PW
Skąd: Oby tam gdzie trzeba.
Zarejestrowany: 2008-08-01
Posty: 145
Znak zodiaku: Wąż - Baran

Re: 13. Obrazki religijne i dewocjonalia.

Wybacz mi bezpośredność Simisti, ale nie pojęłaś puenty i ironi dowcipu ;D

Prosze, nie odbieraj tego jako brak poważnego traktowania artykułu, jest bardzo rzeczowy. Chciałem jedynie dodać humorystyczny oddźwięk. ( albo po prostu nie mogłem się powstrzymać, z odmian matki boskiej żartuję sobie od lat, i nie ja jeden - to przykład politeizmu chrześcijaństwa)


Bogaty to ten który wie kiedy ma wystarczająco wiele... tak jak nieśmiertelny to ten który umiera wtedy kiedy tego chce.

Offline

 

#8 2008-08-08 08:00:04

Simisti

Kryształ

Zarejestrowany: 2008-05-06
Posty: 44
WWW

Re: 13. Obrazki religijne i dewocjonalia.

Wybacz mi bezpośredność Simisti, ale nie pojęłaś puenty i ironi dowcipu ;D

Ja do tego typu tematów podchodzę śmiertelnie poważnie, bo  może jest na tym forum wiele osób, które modlą się do obrazów i figurek, bo tak ich uczono. Nie chciałabym więc moja wypowiedzią zranić ich ..uczucia religijne.


Jestem antyklerykałem, ale to nie oznacza, że występuję przeciwko Bogu czy wierze.

Offline

 
Statystyki (REJESTRACJA WYŁĄCZONA)
Analiza oglądalności witryny
Wymiana
WwW.CrashFans.Pun.PL - Polskie Centrum Crashday
Pozycjonowanie
katalog stron Free PageRank Checker
Links
| Andrzej Struski | Webtree.pl | katalogSEO.net | Stop himawanti | Prawdziwy himawanti | Niesamowite | VPS Hosting Reviews |
Creative Commons License
Teksty i artykuły są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska Nie wolno Ci kopiować i rozpowszechniać tekstów, zdjęć oraz artykułów znajdujących się na forum bez pisemnej zgody autorów.
Page copy protected against web site content infringement by Copyscape
Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768

Free Domain Name
Register a free domain name with .co.nr extension (such as www.YourName.co.nr) that comes with free URL redirection, URL cloaking and path forwarding, meta-tags, FavIcon and Google Webmaster tools support, kill-frame feature, NO forced ADS at all, and more.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Szamba betonowe Kołaczyce ProdĂĄvĂĄme a distribuujeme ĹželezobetonovĂŠ Ĺžumpy hotels-world.pl Alojamiento ImbĂŠ https://www.hotelstayfinder.com/ olejek herbaciany ciechocinek hotel spa