#1 2008-02-16 00:27:12

Raphael85

Agat

Zarejestrowany: 2007-10-18
Posty: 89

---Zjawiska ASTRONOMICZNE , odkrycia, artykuły ---

Dzisiejszej nocy z 15 na 16 luty 2008r   dojdzie do złączenia Księżyca z Marsem. Na sferze niebieskiej, oba ciała będą znajdować się w odległości niespełna jednego stopnia - poinformował dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
W nocy dojdzie do kolejnego ciekawego zjawiska z naszym naturalnym satelitą w roli głównej. Dokładnie o godzinie 9 rano Księżyc znajdzie się tylko 0.7 stopnia od Marsa. W tym czasie jest już jasno, ale w drugiej połowie nocy oba ciała będzie dzielił niewiele większy dystans, więc zjawisko na pewno będzie efektowne.

Około godziny 4. nad ranem, oba ciała znajdą się bardzo nisko nad horyzontem i zaraz potem zajdą, więc na obserwacje wybrać się najlepiej po północy ale nie później niż po 3 nad ranem.


źródło :
http://wiadomosci.onet.pl/1693184,16,item.html

Offline

 

#2 2008-02-16 00:28:46

Raphael85

Agat

Zarejestrowany: 2007-10-18
Posty: 89

Re: ---Zjawiska ASTRONOMICZNE , odkrycia, artykuły ---

Sensacyjne odkrycie Polaków



Astronomowie odkryli nowy układ planetarny, podobny do Układu Słonecznego. Kluczową rolę w odkryciu odegrał polski zespół kierowany przez profesora Andrzeja Udalskiego.
Informację tę publikuje najnowszy numer tygodnika "Science".

W odkryciu układu, odległego od Ziemi o 4500 lat świetlnych, w którym dwie masywne planety - odpowiadające Jowiszowi i Saturnowi - krążą wokół przypominającej Słońce gwiazdy, znaczącą rolę odegrał zespół polskich astronomów z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, kierowany przez prof. dr. hab. Andrzeja Udalskiego i pracujący w ramach projektu OGLE (the Optical Gravitational Lensing Experiment).

Prof. Udalski: to dzięki nowej technice

Jak wyjaśnił prof. Udalski, nowy układ planetarny został odkryty techniką zwaną mikrosoczewkowaniem grawitacyjnym. - Zjawisko mikrosoczewkowania następuje wówczas, gdy obdarzony masą obiekt (gwiazda, planeta, czarna dziura itp.) przechodzi na niebie bardzo blisko świecącej w tle innej odległej gwiazdy - tłumaczy naukowiec. - Pole grawitacyjne obiektu ugina, zgodnie z teorią względności Einsteina, światło gwiazdy tła i wzmacnia je tak, jak soczewka. - Obserwując z Ziemi widzimy, że gwiazda tła jaśnieje w charakterystyczny sposób, gdy soczewka zbliża się i przechodzi przed nią, a następnie stopniowo słabnie wracając do swego zwykłego blasku, gdy obiekt soczewkujący oddala się od niej. Jeśli wokół gwiazdy soczewkującej krąży planeta, jej pole grawitacyjne może dodatkowo zakłócać światło odległej gwiazdy. W rezultacie obserwujemy dodatkowy efekt mikrosoczewkowania przez planetę, pozwalający na jej wykrycie - wyjaśnił Udalski.

OGLE-2006-BLG-109

Uczony zapewnił, że korzystając z tej metody można zwykle dokładnie określić, czy w pewnej odległości od gwiazdy macierzystej znajdują się planety. - OGLE-2006-BLG-109 było zjawiskiem o bardzo dużym wzmocnieniu i przez to bardzo czułym na obecność planet w znacznym obszarze wokół gwiazdy macierzystej. Dzięki temu za jednym razem udało nam się odkryć dwie masywne planety oraz stwierdzić, że pomiędzy nimi a gwiazdą macierzystą układu nie ma innej planety masywnej, co oznacza, że jest tam miejsce dla mniejszych obiektów, na przykład dla planet typu ziemskiego. Podobną budowę ma Układ Słoneczny - powiedział Udalski.

26 marca 2006 roku zespół OGLE odkrył, że jedna z ponad 120 milionów obserwowanych gwiazd Centrum Galaktyki zaczęła jaśnieć w sposób charakterystyczny dla mikrosoczewek grawitacyjnych. Obiekt ten nazwano OGLE-2006-BLG-109. - Dwa dni później systemy komputerowe monitorujące na bieżąco zachowanie odkrytych mikrosoczewek, zarejestrowały nagłą odchyłkę jasności od przewidywanego zachowania OGLE-2006-BLG-109, mogącą świadczyć o obecności planet krążących wokół obiektu soczewkującego - przypomniał prof. Udalski. Informacja o potencjalnej planecie została przekazana do zespołów obserwacyjnych na innych kontynentach.

Skomplikowana struktura obserwowanego układu

5 kwietnia 2006 roku zjawisko mikrosoczewkowania osiągnęło swoje maksimum. Natomiast w ciągu kolejnych nocy, ku zaskoczeniu astronomów, jasność OGLE-2006-BLG-109 ulegała znaczącym zmianom - kolejnym odchyłkom od typowego mikrosoczewkowania przez pojedynczą gwiazdę. Według Udalskiego, świadczyło to o skomplikowanej strukturze obserwowanego układu.

Naukowiec podkreśla, że z uwagi na niecodzienny charakter zarejestrowanych zmian blasku OGLE-2006-BLG-109, interpretacja zjawiska nie była prosta. Kluczową rolę odegrali tu naukowcy z University of Notre Dame (USA), którzy ustalili, że jedynym pasującym do obserwacji modelem zjawiska jest system planetarny składający się z dwóch masywnych planet: pierwszej o masie 0,71 masy Jowisza, krążącej w odległości 2,3 odległości Ziemia-Słońce od swej macierzystej gwiazdy (analog Jowisza) i drugiej - o masie 0,27 masy Jowisza, odległej o 4,6 odległości Ziemia-Słońce od tejże gwiazdy (analog Saturna).

"Gwiazda chłodniejsza niż Słońce"

- Pomimo że masa gwiazdy centralnej systemu OGLE-2006-BLG-109 jest równa zaledwie połowie masy Słońca i że jest ona chłodniejsza niż Słońce, odkryty system planetarny okazuje się zdumiewająco podobny do Układu Słonecznego. Stosunki mas planet i gwiazdy centralnej, jak również stosunki wzajemnych odległości i okresów obiegu planet, są niemal identyczne jak dla Słońca, Jowisza i Saturna. Układ planetarny OGLE-2006-BLG-109 jest więc przeskalowaną wersją Układu Słonecznego z mniej masywną gwiazdą centralną. Jest pierwszym systemem tak bardzo przypominającym ten, w którym żyjemy - komentuje prof. Udalski. - Czy na tym kończą się podobieństwa, nie jesteśmy w stanie obecnie powiedzieć.

Projekt OGLE od lat pozostaje liderem światowym w dziedzinie mikrosoczewkowania. Każdego roku jego uczestnicy odkrywają około 600 nowych zjawisk. Badania prowadzone są w Chile i częściowo finansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundację na Rzecz Nauki Polskiej oraz Fundację Astronomii Polskiej. Bieżące informacje o projekcie OGLE można znaleźć pod adresem: http://ogle.astrouw.edu.pl.

źródło:
http://wiadomosci.onet.pl/1692811,16,item.html

Offline

 

#3 2008-02-20 16:20:34

Raphael85

Agat

Zarejestrowany: 2007-10-18
Posty: 89

Re: ---Zjawiska ASTRONOMICZNE , odkrycia, artykuły ---



Całkowite zaćmienie Księżyca


W nocy z 20-21.02.2008r początek o godz.0:35


http://img166.imageshack.us/img166/7449/zacmieniehn9.jpg



Całkowite zaćmienie Księżyca

21 lutego 2008 r. będziemy mieli w Polsce możliwość obserwowania całkowitego zaćmienia Księżyca. Koniec zaćmienia półcieniowego, widocznego w Polsce, nastąpi po zachodzie Księżyca w Polsce. Astrohobby.PL zaprasza na transmisję na żywo on-line na

stronie www.astrohobby.pl

Zaćmienie będzie widoczne w Ameryce Południowej, centralnej i wschodniej części Ameryki Północnej, na Grenlandii, w zachodniej części Afryki, w Europie zachodniej i północnej oraz na Atlantyku; w zachodniej części Ameryki oraz na wschodnim Pacyfiku przy wschodzie Księżyca, w pozostałej części Afryki i Europy, w środkowej Azji oraz w zachodniej części Oceanu Indyjskiego.



Przebieg zaćmienia (dane dla Warszawy, czas UT):
początek zaćmienia półcieniowego: 00:35,
początek zaćmienia częściowego: 01:43,
początek zaćmienia całkowitego: 03:01,
maksimum zaćmienia: 03:26,
koniec zaćmienia całkowitego: 03:52,
koniec zaćmienia częściowego: 05:09,
koniec zaćmienia półcieniowego: 06:17.



Do podziwiania zaćmienia nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt, bo będzie ono doskonale widoczne gołym okiem. Oczywiście można wspomóc się lornetką, lunetą czy teleskopem by dokładnie obejrzeć jak poszczególne kratery na powierzchni Księżyca chowają się w cień Ziemi.

Aktualne prognozy dają największe szanse dojrzenia zaćmienia obserwatorom znajdującym się na południu naszego kraju oraz w Wielkopolsce. Dla reszty Polski przewidywania meteoreologów nie są korzystne bo niebo ma być przykryte głównie chmurami średnimi oraz wysokimi.


Źródła :

http://portalwiedzy.onet.pl/,25297,1470 … pisma.html

http://fakty.interia.pl/nauka/news/dzis … ie,1062370

Offline

 
Statystyki (REJESTRACJA WYŁĄCZONA)
Analiza oglądalności witryny
Wymiana
WwW.CrashFans.Pun.PL - Polskie Centrum Crashday
Pozycjonowanie
katalog stron Free PageRank Checker
Links
| Andrzej Struski | Webtree.pl | katalogSEO.net | Stop himawanti | Prawdziwy himawanti | Niesamowite | VPS Hosting Reviews |
Creative Commons License
Teksty i artykuły są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska Nie wolno Ci kopiować i rozpowszechniać tekstów, zdjęć oraz artykułów znajdujących się na forum bez pisemnej zgody autorów.
Page copy protected against web site content infringement by Copyscape
Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768

Free Domain Name
Register a free domain name with .co.nr extension (such as www.YourName.co.nr) that comes with free URL redirection, URL cloaking and path forwarding, meta-tags, FavIcon and Google Webmaster tools support, kill-frame feature, NO forced ADS at all, and more.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Super OYO Capital O 126 Manama Tower Hotel Lodging Dassia Ciechocinek spa weekend dla dwojga komornik kraków