#1 2008-05-22 14:35:45

Xara

Moderator działu Religie

Zarejestrowany: 2008-01-02
Posty: 681

Uroczystości święta Bożego Ciała

Dziś wierni Kościoła Katolickiego będą uczestniczyć w licznych procesjach



http://img519.imageshack.us/img519/3641/dscn0441sizedwj4.jpg



Boże Ciało

Boże Ciało - uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, podczas której w szczególny sposób wspominana jest Ostatnia Wieczerza oraz przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Wierni podążający za księdzem niosącym pod baldachimem złocistą monstrancję z Najświętszym Sakramentem; trasa wytyczona szpalerem młodych brzózek, przystrojone okna domów, dziewczynki sypiące kwiaty, strażacy, górnicy w galowych mundurach, ludzie niosący chorągwie w regionalnych ludowych strojach. Procesje - w zależności od regionu Polski i lokalnych tradycji – nieco różnią się od siebie, zawsze są jednak uroczyste i widowiskowe, a jednocześnie pełne skupienia i modlitwy. Są widomym znakiem podążania Kościoła za Chrystusem .

Średniowieczne korzenie

Uroczystość Bożego Ciała nie ma zbyt długiej tradycji, gdyż obchodzona jest dopiero od XIII wieku. Początkowo święto to obowiązywało jedynie w belgijskiej diecezji Liege, dla której w 1246 roku ustanowił je biskup Robert, poruszony widzeniami bł. Julianny de Retine, siostry augustynki z klasztoru w Mont Cornillon. Wielokrotnie doznawała ona objawienia jaśniejącej tarczy przypominającej hostię, na powierzchni której była plama, interpretowana jako krew. Biskup uznał, że jest to wezwanie do ustanowienia oddzielnego święta ku czci Najświętszego Sakramentu.

Wkrótce zwyczaj jego obchodzenia przejęły diecezje sąsiadujące z Liege. O uczynieniu festum Corporis Christi świętem obowiązującym w całym Kościele katolickim zadecydował papież Urban IV bullą Transiturus z 1264 roku, wyznaczając jednocześnie pierwszy czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego jako datę jego obchodzenia. Choć zmarł przed jej ogłoszeniem, jego następcy dążyli do ugruntowania pozycji święta. Papież Jan XXII w umieścił wspomnianą bullę w Klementynach, wprowadzając tym samym Boże Ciało do kalendarza liturgicznego Kościoła katolickiego. Nie było to jednak równoznaczne z wprowadzeniem święta we wszystkich krajach katolickich, o czym świadczy fakt, że jeszcze w 1391 roku papież Bonifacy IX musiał nakazać obchody Bożego Ciała wszędzie tam, gdzie dotychczas było pomijane.

Boże Ciało początkowo było jednodniowym świętem Eucharystii. Na polecenie Urbana IV św. Tomasz z Akwinu napisał modlitwę na ten dzień oraz specjalne hymny – m.in. "Chwalcie usta tajemnice". Wkrótce rozbudowano uroczystości o oktawę, błogosławieństwo, a następnie – procesje. To właśnie one miały wpływ z jednej strony na spopularyzowanie święta, z drugiej – na zróżnicowanie go pod względem regionalnym. Od XV w. zwyczajowo procesje idą do czterech ołtarzy odpowiadających czterem stronom świata. Kończy je błogosławieństwo udzielane na cztery świata strony.

Przez wieki zmieniał się charakter procesji – od adoracyjnego, poprzez uzupełniony o motyw prośby o pogodę, urodzaj i odwrócenie klęsk, po – w okresie reformacji – manifest wiary w dogmat o przeistoczeniu. Przez kilka wieków w wielu regionach Europy towarzyszyły im widowiska parateatralne lub teatralne, nawiązujące do tematyki biblijnej. Dziś procesje – nadal uroczyste i pełne przepychu - są wyrazem wiary i świadectwem trwania przy Chrystusie.

Boże ciało na świecie...

Jednym z pierwszych krajów, w których zaczęto obchodzić święto Bożego Ciała, były Niemcy. Począwszy od 1252 jest ono stałym elementem kalendarza liturgicznego tego kraju. Bardzo szybko pojawiły się też tzw. procesje teoforyczne towarzyszące obchodom – najpierw w Kolonii, na przełomie lat 60. i 70. XIII w., później także w innych regionach Niemiec. Były one łączone z procesją błagalną o odwrócenie nieszczęść i dobrą pogodę.

W Rzymie procesje pojawiły się w XIV wieku. Tradycyjna trasa wiedzie specjalnie zbudowaną Via Merulana od bazyliki św. Jana na Lateranie do bazyliki Matki Bożej Większej. Wierni podążali tą drogą corocznie od 1575 r. do 1870 r., kiedy to upadło Państwo Kościelne, a zwyczaj procesji został zarzucony. Przywrócił go dopiero w 1979 roku papież Jan Paweł II. Warto dodać, że dwa lata wcześniej – za zgodą Watykanu – Boże Ciało przestało być we Włoszech dniem wolnym od pracy, a w konsekwencji procesje odbywają się wieczorem.

Bardzo ciekawą tradycję obchodów święta Eucharystii ma Austria. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, obchodzony w czwartek po ósmej niedzieli od Poniedziałku Wielkanocnego. W Wiedniu główna procesja wyrusza z katedry św. Szczepana. Własne tradycje mają też Karyntia, Styria, czy Salzburg. Ale do najciekawszych i najbardziej malowniczych należą procesje na jeziorach, organizowane od początków XVII w. Zarówno kapłan z Najświętszym Sakramentem, jak i ubrani w ludowe stroje wierni płyną łódkami do poszczególnych, również zbudowanych na łodziach ołtarzy. Podobne zwyczaje zachowały się też w Bawarii.

Różnice pomiędzy poszczególnymi krajami nie ograniczają się wyłącznie do tradycji obchodów święta Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Tam, gdzie – jak w Polsce – jest to dzień wolny – msze św. i procesje odbywają się na ogół przed południem; tam, gdzie dla wiernych jest to zwykły dzień pracy – wieczorem. Ale już np. w USA Boże Ciało obchodzone jest nie we czwartek, a w niedzielę. Oprócz katolików Boże Ciało obchodzą także niektóre kościoły wschodu - Unici, Koptowie, Kościół syryjski i ormiański.

... i w Polsce

W Polsce Boże Ciało zaczęto obchodzić w 1320 roku w diecezji krakowskiej, do której wprowadził święto biskup Nanker. Z czasem, szczególnie po upowszechnieniu się procesji w XV w., stało się jednym z najważniejszych dla Polaków świat. Procesjom do czterech ołtarzy towarzyszył śpiew fragmentów Ewangelii przy każdym z nich. Podobnie jak na Zachodzie Europy, i w Polsce tradycją były przedstawienia – najpierw wyłącznie o charakterze religijnym, później także historycznym.

Obecna formuła obrzędów procesji Bożego Ciała została ustalona po Soborze Watykańskim II w 1967 roku przez Konferencję Episkopatu Polski. Zostały wprowadzone nowe modlitwy, a także czytania Ewangelii związane tematycznie z Eucharystią. Wierni – za kapłanem niosącym hostię w monstrancji - idą w procesji do czterech ołtarzy. Na zakończenie kapłan udziela błogosławieństwa Przenajświętszym Sakramentem na cztery strony świata.

Do dzisiaj przetrwało wiele zwyczajów ludowych, związanych z Bożym Ciałem. W dniu oktawy święcone są wianki z różnych ziół i polnych kwiatów, które następnie zawieszane są na ścianach pod obrazami lub nad drzwiami i przechowywane przez cały rok. Gałązki brzozy mają chronić dom „od powietrza, głodu, ognia i wojny”. Zewnętrznymi wyrazami czci Najświętszego Sakramentu pozostają sypanie kwiatów przez dzieci, używanie dzwonków, obecność honorowej straży, palenie świec itp.

Zdjęcia z licznych procesji:

http://img135.imageshack.us/img135/7303/004yt8.jpg
http://img187.imageshack.us/img187/4522/2739711164203662779zw2.jpg
Sypanie kwiatów. Płatki kwiatów sypią dziewczynki, tzw "bielanki". Ubierane na biało lub w stroje ludowe

http://img135.imageshack.us/img135/7016/dziswiernikosciolabeda1fu3.jpg
Czoło procesji. Kapłani niosą sztandary oraz krzyż. Często zamiast krzyża niesiona jest Hostia.

http://img135.imageshack.us/img135/2213/079di3.jpg
http://img135.imageshack.us/img135/5070/085ne2.jpg
http://img519.imageshack.us/img519/4226/bozecialo1dlx5.jpg
http://img187.imageshack.us/img187/1996/50893au0.jpg
Wierni.

http://img187.imageshack.us/img187/976/foto1qu1.jpg
Procesja na ulicy

_____________________________________________________________________________________________________________
Na podstawie: www.bud-media.com.pl/plebania/boze_cialo.htm

Offline

 

#2 2008-05-22 19:50:00

 Niedzwiedz

http://img532.imageshack.us/img532/2766/techniczny.png

status 5955795
6340244
Skąd: ta pewność?
Zarejestrowany: 2007-08-13
Posty: 626
WWW

Re: Uroczystości święta Bożego Ciała

Boże Ciało - czy to święto ma podstawy biblijne?



http://republika.pl/blog_fz_1364064/2828600/tr/motyl.jpg

Chciałbym aby przemyśleć, zastanowić się nad pochodzeniem Święta Bożego Ciała. Może parę słów o samym święcie. Prosze zwrócic uwagę czy to świeto obchodzili pierwsi chrześcijanie, czy dopiero ktoś później wymyślił to święto.czy Biblia coś takiego nakazuje obchodzić? Przecież to Śłowo Boże powinno być dla nas jakąś podstawą do robienia tego co sobie  życzy Bóg.

    Boże Ciało Święto Ciała i Krwi Pańskiej (w tradycji ludowej: Boże Ciało) w Kościele katolickim to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. W Polsce święto to obchodzi się w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. W niektórych krajach przenoszone jest na kolejną niedzielę. Święto to zostało ustanowione na skutek widzeń bł. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 r. takie święto dla diecezji Liege. W 1252 r. zostało ono rozszerzone na Germanię. W 1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Orvieto, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił to święto dla całego Kościoła. Jednakże ze względu na śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, a tym samym święto nie zostało ustanowione. Uczynił to dopiero papież Jan XXII, który umieścił powyższą bullę w Klementynach (1317). W Polsce po raz pierwszy wprowadził to święto bp Nanker w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W Polsce obchody święta wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty z każdej z Ewangelii związane tematycznie z Eucharystią. Transsubstancjacja Może parę słów na ten temat. 

   Transsubstancjacja, przeistoczenie – w teologii oznacza rzeczywistą przemianę substancji podczas Eucharystii: chleba (hostii) w ciało, a wina w krew Jezusa Chrystusa. Termin ten został przyjęty podczas Soboru Laterańskiego IV w 1215 roku. ile tego ciała Chrystusowego tam w ten opłatek wchodzi i ile krwi skrapla się w winie, czy tylko tyle ile dostrzegalnie widać, co byłoby całkiem niewiele, czy może nieco więcej? Otóż i tutaj są jasne wytyczne, zawarte w Trydenckim wyznaniu wiary: "Wyznaję także, iż nawet pod jedną tylko postacią przyjmujemy całego i nie umniejszonego Chrystusa". A więc w jednej i tej samej chwili w tysiącach kościołów tysiące Jezusów Chrystusów tysiąckrotnie dokonuje iście imponującej samokompresji i zmienia się w kawałek opłatka, krew swą destylując do kielicha uszykowanego na ten cel przez ministranta pomocnika. Po czem tysiąc kapłanów zjada i wypija tysiąc Chrystusów. W całości i bez umniejszeń, ma się rozumieć. Później zaś rozpoczyna się proces trawienia i ...

   Hm, podsumowując. Gdzie w Biblii pisze by obchodzić to święto? Nigdzie! czy naprawde ktoś kto spożywa opłatek, wierzy w to że spożywa ciało Jezusa? Przecież to kanibalizm! Dlaczego jesli juz to wierni spożywaja tylko ciało a nie piją krwi Jezusa? Przecież jesli ktoś sie powołuje na słowa Jezusa, To jezus powiedział by spożywac i ciało i krew Jezusa. Oczywiście sam dał przykład i spożywał tylko symbole. Czyżby spożywał samego siebie?

Autor: Krzysztof

Offline

 
Statystyki (REJESTRACJA WYŁĄCZONA)
Analiza oglądalności witryny
Wymiana
WwW.CrashFans.Pun.PL - Polskie Centrum Crashday
Pozycjonowanie
katalog stron Free PageRank Checker
Links
| Andrzej Struski | Webtree.pl | katalogSEO.net | Stop himawanti | Prawdziwy himawanti | Niesamowite | VPS Hosting Reviews |
Creative Commons License
Teksty i artykuły są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska Nie wolno Ci kopiować i rozpowszechniać tekstów, zdjęć oraz artykułów znajdujących się na forum bez pisemnej zgody autorów.
Page copy protected against web site content infringement by Copyscape
Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768

Free Domain Name
Register a free domain name with .co.nr extension (such as www.YourName.co.nr) that comes with free URL redirection, URL cloaking and path forwarding, meta-tags, FavIcon and Google Webmaster tools support, kill-frame feature, NO forced ADS at all, and more.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
https://strzyzow.zbiorniki-na-szambo.pl WĂźrzburg Africa Safari Lake Natron Camping nocleg w ciechocinku