#1 2008-06-28 20:17:44

K12G

Szmaragd

Zarejestrowany: 2007-03-29
Posty: 615

Miodolecznictwo

Wstęp- miód.


Powstawanie miodu 
Miód produkują pszczoły, znosząc do ula nektar kwiatowy lub spadź. Pod wpływem enzymów i kwasu mrówkowego (HCOOH) sacharoza przekształca się w organizmie pszczoły w cukry proste - glukozę i fruktozę, których mieszaninę potocznie zwie się miodem[potrzebne źródło]. Zachodzi reakcja:

C12H22O11 + H2O → C6H12O6 + C6H12O6


Skład chemiczny miodu 
Najliczniejsza grupę związków w miodzie stanowią węglowodany. W największej ilości monosacharydy: glukoza (~34%) i fruktoza (~39%). Istotnym czynnikiem wpływającym na smak miodu są kwasy organiczne. W największej ilości występują kwasy: glukonowy, jabłkowy i cytrynowy. Zasadnicza grupa związków decydującą o smaku i aromacie miodu są olejki eteryczne pochodzące z nektaru. Łącznie z miodu wyodrębniono ponad 50 substancji aromatycznych, wśród których znajdują się wyższe alkohole alifatyczne, aldehydy i ketony a także estry i związki polifenolowe. Barwa miodu uzależniona jest od obecności różnych barwników. Największe znaczenie maja karotenoidy, głównie β-karoten i ksantofil. Zawartość związków azotowych w miodzie jest niewielka. Spośród białek występujących w miodzie ważną rolę biologiczną spełniają enzymy. Pochodzą one głównie z gruczołów ślinowych pszczół. Do najważniejszych należy zaliczyć inwertazę, która powoduje rozpad sacharozy do glukozy i fruktozy, α-amylazę i β-amylazę, prowadzące do przemiany polisacharydów do dekstryn a następnie do cukrów prostych; oksydazę glukozy powodującą utlenianie glukozy do kwasu glukonowego. W reakcji tej powstaje nadtlenek wodoru - związek o właściwościach antyseptycznych. Ponadto miód zawiera pewne ilości mikroelementów: (potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, mangan, kobalt i inne). W miodzie stwierdzono również występowanie substancji o charakterze hormonalnym. Ważne zadanie spełnia acetylocholina. Miód zawiera także niewielkie ilości witamin - B1, B2, B6, B12, kwas foliowy, kwas pantotenowy i biotynę.


Aktywność biologiczna, wartości odżywcze i lecznicze miodu 
Wartość kaloryczna 100 g miodu waha się w granicach 320-330 kcal. Dominujący udział cukrów prostych - glukozy i fruktozy, decyduje o właściwościach wzmacniających miodu. Cukry te są wchłaniane w układzie pokarmowym bezpośrednio do krwi, gdzie w zależności od potrzeb przetwarzane są w energię lub odkładane w wątrobie w postaci glikogenu. Miód jest cennym produktem odżywczym, zwłaszcza dla ludzi wyczerpanych pracą fizyczną czy umysłową. Obecnie miód wchodzi w skład diety: sportowców, alpinistów, płetwonurków. Cukry proste biorą też udział w detoksykacji, chroniąc w pewnym stopniu przed działaniem zanieczyszczonego środowiska oraz obniżając toksyczne działanie alkoholu, nikotyny i innych używek. Obecna w miodzie acetylocholina obniża ciśnienie i poprawia krążenie krwi, natomiast cholina działa ochronnie na wątrobę oraz zwiększa wydzielanie żółci. Jony metali zawarte w miodzie stymulują produkcję czerwonych ciałek krwi i hemoglobiny. Antybakteryjne właściwości miodu są wynikiem kompleksowego działania kilku czynników. Jednym z nich jest powstający nadtlenek wodoru. Bakteriostatyczne działanie miodu wywołane jest także jego wysokim ciśnieniem osmotycznym, jak również może być to efekt działania olejków eterycznych i flawonoidów, występujących w miodzie w niewielkich ilościach. Miód odznacza się również właściwościami przeciwzapalnymi, odnawiającymi i oczyszczającymi. U dzieci spożycie miodu wzmaga rozwój umysłowy i zwiększa odporność na choroby. Dzieci w wieku 1-4 lat powinny dostawać 7 g (1 łyżeczka) dziennie; dzieci w wieku 5-12 lat powinny spożywać 15-40 g miodu dziennie. Nie należy podawać miodu dzieciom poniżej 1 roku życia ze względu na naturalnie występujące w miodzie bakterie Clostridium botulinum, które mogą doprowadzić (bardzo rzadkie przypadki) do zachorowania na botulizm dziecięcy (patrz: Zatrucie jadem kiełbasianym).


Miody nektarowe (kwiatowe)
Miód taki w większości wypadków jest jasny, a tylko nieliczne jego rodzaje mają odcień od ciemnożółtego do brązowego. Miody kwiatowe odznaczają się wyraźnym aromatem. Miód pochodzi z nektaru najczęściej różnych roślin, ale pszczelarze mogą uzyskiwać miody odmianowe, powstające przy ogromnej przewadze nektaru jednej rośliny. Miody takie odbiera się z ula zaraz po przekwitnieniu danej rośliny miododajnej. Określa się je nazwą rośliny, z której głównie pochodzą, np. miód rzepakowy.

Rodzaje miodów odmianowych:

Miód rzepakowy - w stanie płynnym kolor słomkowy. Krystalizuje się szybko, w ciągu kilku dni po odbiorze. Po skrystalizowaniu jest biały lub kremowy o konsystencji drobnoziarnistej, mazistej. W smaku bardzo słodki. Zapach kwitnącego rzepaku, raczej nieprzyjemny; z czasem woń słabnie. Miód o największej ilości glukozy i aminokwasów.
Miód wrzosowy - w stanie płynnym kolor ciemnobrunatny, a konsystencja galaretowata. Krystalizuje się dość szybko. Po skrystalizowaniu pomarańczowy lub ciemnobrunatny o konsystencji drobnoziarnistej. Smak lekko gorzkawy, ostry. Zapach kwiatów wrzosu, silny.
Miód gryczany - nadaje się do wyrobu miodów pitnych. Duża zawartość kwasów sprawia, że fermentacja napojów przebiega prawidłowo, a silny aromat i swoisty ostry smak czyni napoje miodowe bardziej pikantnymi. W stanie płynnym, kolor ciemnoherbaciany do brunatnego. Po skrystalizowaniu kolor brązowy, konsystencja gruboziarnista przy czym na powierzchni często pozostaje warstwa rzadkiego miodu. Miód o silnym zapachu kwiatu gryki, smak ostry lekko piekący.
Miód akacjowy - w stanie płynnym kolor bezbarwny lub jasnosłomkowy, długo nie krystalizuje się. Stan skrystalizowany - kolor jasnosłomkowy, kremowy. Miód o słabym zapachu kwiatu akacji, mdły. Odznacza się znacznie większą zawartością sacharozy niż wszystkie inne miody nektarowe. Jest lubiany przez dzieci.
Miód lipowy - w stanie płynnym kolor żółty lub zielonkawożółty. Konsystencją i barwą przypomina olej rycynowy. Po skrystalizowaniu ma kolor żółtopomarańczowy lub brunatny; konsystencję drobnoziarnistą, krupkowatą. Miód o wyraźnym zapachu lipy. Ostry w smaku z lekką goryczką.
Miód koniczynowy - w stanie płynnym barwa słomkowożółta, zapach kwiatów koniczyny, nikły. Po skrystalizowaniu barwa jasnożółta, smak bardzo słodki, łagodny, ale nieco mdły. Miód z koniczyny czerwonej jest jaśniejszy i długo pozostaje w stanie płynnym. Po skrystalizowaniu jest prawie biały. Ma wyraźny, nie spotykany w innych miodach, kwaskowaty posmak.
Miód bławatkowy - barwa złocistożółta, zapach bławatka, miód o ostrym, charakterystycznym smaku.
Miód manuka - w stanie płynnym, kolor dość ciemny. Jest to miód uzyskiwany na Nowej Zelandii z kwiatów rośliny manuka. Ostry w smaku, intensywny w zapachu ma bardzo cenione właściwości lecznicze. Miody te są segregowane na podstawie siły oddziaływania wyrażanej czynnikiem UMF (unique manuka factor).
Miód malinowy - w stanie płynnym kolor żółtawy. Po skrystalizowaniu żółtozłocisty. W smaku łagodny, lekko kwaskowaty o lekkim zapachu malin. Lubiany przez dzieci.
Miód wielokwiatowy - w stanie płynnym kolor żółty. Po skrystalizowaniu kolor jasnobrązowy. Łagodny o woskowym zapachu. Może też posiadać różne barwy i smak uzależnione od rodzaju oblatywanego kwiatu.

Miody spadziowe 
W Polsce przeważają miody spadziowe (patrz spadź) z jodły i świerka; rzadko spotyka się miody spadziowe z drzew liściastych. Miody spadziowe z drzew iglastych zawierają substancje lecznicze stosowane w schorzeniach dróg oddechowych. Miód spadziowy jest najczęściej ciemny z odcieniem zielonkawym lub szarym i sprawia wrażenie jakby przybrudzonego. W stanie płynnym jest prawie czarny, po skrystalizowaniu rozjaśnia się. Miody spadziowe z drzew liściastych mają nieprzyjemny smak, a z drzew iglastych -- łagodny, lekko żywiczny. W miodach spadziowych znajduje się znaczny procent cukru złożonego, melezytozy, zwanego też cukrem modrzewiowym, którego nie ma bądź jest w nieznacznej ilości w miodzie nektarowym.

Miód z drzew owocowych - barwa złocistożółta o zapachu płatków kwiatowych i łagodnym smaku.
Miód ziołowy (górski) - barwa ciemnożółta do pomarańczowo-żółtej, zapach intensywny. Miód o smaku korzennym.

Krystalizacja i dekrystalizacja miodu 
Krystalizacja jest zjawiskiem naturalnym, zachodzącym w każdym naturalnym miodzie. Czas krystalizacji jest różny dla różnych miodów i zależy głównie od pożytku, z jakiego miód został wyprodukowany, oraz od stopnia dojrzałości miodu. Krystalizacja miodu nie zmienia jego składu, a co za tym idzie właściwości odżywczych i leczniczych.

W przemyśle stosuje się również proces dekrystalizacji, wykorzystywany głównie przy konfekcjonowaniu miodu z opakowań zbiorczych. Proces ten polega na podgrzaniu krupca (miodu skrystalizowanego) do temperatury około 50ºC nie dłużej niż 48 h. Po nieodpowiednim procesie dekrystalizacji znacznie wzrasta zawartość hydroksymetylofurfuralu, który nie ma żadnej wartości odżywczej i nie jest trawiony przez ludzkie enzymy. Maleje zawartość enzymów, miód traci właściwości lecznicze i bakteriobójcze, następuje denaturacja białka. Aby temu zapobiec, dekrystalizację należy przeprowadzać w temperaturze do 40ºC.


Ciekawostki 
Miód jest jedynym[potrzebne źródło] produktem, który się nie psuje[potrzebne źródło], może ulec jedynie zakwaszeniu, na przykład w kontakcie z ludzką śliną. W grobowcach faraonów znajdowano miód nadający się do spożycia.[potrzebne źródło]
Aby wytworzyć 1kg miodu, pszczoła musi przysiąść około 200 000 razy na kwiatach lub liściach[potrzebne źródło]. W zależności od gatunku rośliny, z której pszczoły zebrały pyłek, miody różnią się od siebie konsystencją, barwą, zapachem i smakiem. Od tej ciężkiej pracy wykonywanej przez pszczoły pochodzi powiedzenie: Pracowity jak pszczoła.


źródło.http://pl.wikipedia.org.
----------------------------------------


Zdaniem paleontologów, psszczoły istniały na naszej planecie ok.56milionów lat przed pra człowiekiem.
O wyjątkowych walorach miodu decydują duże ilosci zawartej w nim glukozy.
Kardiolodzy zalecają stosowanie roztworów miodu dla pobudzenia pracy mięśnia sercowego.
Mięśnie serca pracują bez przerwy w ciągu całej doby, więc dobowe dawki zawartej w miodzie glukozy{50-140g}, wperowadzonej do organizmu chorego na serce, normalizują skład krwi, zwiększają procent hemoglobiny i wpływają dodatnio na stan ogólny pacjenta.
Miód ma silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
I tak możemy wyróznić podstawowe działanie miodu na organizm człowieka:

- schorzenia watroby- oddziaływuje na funkcję watroby jako organiczego filtru zwalczajacego zatrucia bakteryjne.

- przysopiesza procesy trawienne w jelitach- {mangan i żelazo}

- miód lipowy obniża wydzielanie soku żołądkowego i likwiduje nadkwasotę

- choroby płuc- picie miodu rozpuszczonego w mleku {doskonały w zwalczaniu gruźlicy}

- krwotok z płuc { powstrzymywano podając miód zmieszany z sokiem z surowej marchwi lub rzeoy.}

- przyspiesza gojenie się ran i czyraków { glutanian-szybszy wzrost i podział komórek, zabliźnianie się ran.}




K12G.

Offline

 

#2 2008-06-28 21:34:21

K12G

Szmaragd

Zarejestrowany: 2007-03-29
Posty: 615

Re: Miodolecznictwo

Stare receptury na  zastosowanie miodu w stanach chorobowych.{ Metody te są metodami naturalnymi, należy je skonsultować z lekarzem}.


Nadciśnienie

zmieszać - łyżkę miodu

  • Ł. soku z buraków

  • Ł. soku z marchwi

  • szklankę nalewki z chrzanu {starty chrzan - nasiąka najpierw w wodzie przez 36godz.}

  • sok z 1 cytryny

Pić po jednej łyżeczce 2x dziennie  przez 1,5 mies.



Bezsenność, neurastenia

Przed snem wypić szklankę ciepłej wody z rozpuszczoną w niej łyżka miodu.




Skleroza


Szklankę soku z utartej na drobno cebuli wymieszać ze szklanką miodu.
Zażywać po łyżeczce 3x dz. przed jedzeniem lub 2-3 godz. po posiłku.



Profilaktycznie

Wieczorem przygotować pół szklanki wody z dodatkiem jednej łyżki miodu.
Wypić rano zaraz po przebudzeniu się.



Schorzenia wątroby


1kg miodu zmieszać z:

sokiem wyciśniętym z 1kg czarnej porzeczki
1 łyżkę otrzymanego roztworu pić na pół godz. przed posiłkiem


W celach profilaktycznych: rano 30-50 g miodu z dodatkiem małej łyżeczki mleczka pszczelego, a po obiedzie
łyżkę miodu z dodatkiem pierzgi.
korzystnie działa wypicie rano i wieczorem łyżki miodu z sokiem jabłkowym.



Zapalenie okrężnicy

180g miodu rozpuszczamy w:

- 800g zimnej wody i mieszając dosypujemy 50g pyłku kwiatowego

Kilka dni trzymamy tę mieszankę w temp. pokojowej, aż zacznie fermentować.
Przez 1-1.5 mies. pić po 1/2 - 2/3 szklanki przed posiłkiem.
Zaleca sie również picie 80-100g miodu rozpuszczonego w soku jabłkowym 3x dz.po jedzeniu.



Uporczywy kaszel

1. Ćwierć kg miodu podgrzać do stanu płynnego w naczyniu zanurzonym w garnku z wodą.
Dodać 50g zmielonego czarnego pieprzu  i tyle samo zmielonego siemienia i na niego raz proszek z jednej gałki muszkatołowej.
Dokładnie wymieszać.
Po odstaniu zlać do słoików. Zażywać rano i wieczorem na pusty żołądek niewielka ilość {wielkości zielonego groszku} - nie połykać tylko ssać.


2. Ćwierć kg miodu podgrzać do stanu płynnego, dodać:

- 50g sproszkowanych nasion lnu
- 10g anyżku
- 10g zmielonego imbiru

Dokładnie wymieszać.Przy silnym kaszlu - 3x dz. po łyżce.


3.obrać 1/2kg cebuli, drobno pokroić.Dodać 1 łyżkę rozdrobnionych nasion anyżku, łyżkę siemienia lnianego i zalać 1 litrem wody. Gotować na małym ogniu ok. 20 minut czym dodać 3-4 łyżki miodu  oraz 1 łyżkę ziela podbiału i 1 łyżkę liści i kwiatu lebiodki pospolitej. Gotować jeszcze przez 10 minut po przestygnięciu odcedzić.
Zażywać po pół łyżeczki 3x dz. na 20 minut przed posiłkiem.



4. Kilkanaście ząbków drobno pokrojonego czosnku {1/8 szklanki} zmieszać z 1/2 szklanki drobno pokrojonej cebuli. Dodać 1/4 szklanki miodu lekko podgrzanego do stanu płynnego. Włożyć do słoika i przykryć szczelnie.
Podawać po 1-2 łyżki co 2-3 godz. a uporczywy kaszel powinien ustąpić.


5.Ćwierć kg miodu wymieszać z:

- 50 g sproszkowanych liści mięty pieprzowej
Zażywać po 1 łyżeczce 3x dz.


6.Na szklankę przegotowanego mleka 1-2 łyżeczki miodu.
Pić łykami nie spiesząc się.




Na wzmocnienie serca


1. Ćwierć kg cytryn wraz ze skórką, wcześniej dobrze umytych i ćwierć kg fig mielemy, dodajemy do tego ćwierć kg podgrzanego miodu.
Dodajemy jeszcze kieliszek rumu  i całość dokł. mieszamy.
Dawkowanie po 1 łyżeczce po obiedzie i po kolacji.

2. obrać 1/2 kg cebuli dymki i pokroić na duże plastry, dodać 1/2 kg miodu  i rozgotować.
Spożywać 20 minut przed jedzeniem 2-3 razy dz.po 1 łyżce.



Nerwica serca, neurastenia,histeria.

W czasie 1-2 mies. kuracji zaleca się spożywanie w ciągu doby 100-120g miodu rano i wieczorem po 30 g, a po obiedzie 40-60g. Pół godz. przed zaśnięciem rozpuszczamy miód w szklance wody o pokojowej temp.
Juz po 2 tyg. chorzy odzyskują równowagę ducha, spokojny sen i chęć do pracy.



Na ogólne wzmocnienie

Podgrzać pół kg miodu do stanu płynnego {najl. w 2 naczyniu z wodą}do tego dodać:

- porcję 20-25 sztuk migdałów i tyleż zielonych liści pelargonii{ które należy wcześniej stłuc na miazgę}
- dodać 3 dorodne oczyszczone cytryny ze skórką{ należy usunąć pestki i zmielić}
Wszystko razem dokładnie wymieszać. Spożywać po 1 łyżeczce  2-3 x dz. na kilkanaście minut przed jedzeniem.




Gruźlica i choroby płuc

1. - 100g miodu lipowego
-100g sadła wieprzowego
- 100g masła
-  150g soku z aloesu {nie podlewanego przez 2 tyg.}
- 50g kakao w proszku

W emaliowanym rondlu roztopić nie dopuszczając do kipienia- sadło, masło i miód.
Dodać pozostałe składniki i wymieszać.
Przechowywać w szklanym naczyniu w chłodziarce.
Mieszankę rozpuścić w szklance gorącego mleka i pić po łyżce rano i wieczorem, przez dłuższy czas.


2.          -   1200g miodu lipowego
             - szklanka rozdrobnionego aloesu
             - 100 g oliwy z oliwek
             - 25 g pąków brzozy
             -  10g kwiatu lipy
            -2 szklanki wody

miód roztopić w emaliowanym garnku dodać aloes.
Po 5-10 minut gotowania przecedzić i po ostudzeniu wlać do butelek z ciemnego szkła, dolewając do każdej napar z paków brzozy i oliwę z oliwek. Przed użyciem wstrząsnąć butelkę i pic łyżkę mieszanki 3x dz.


Wrzody żołądka

1.5-2 godz. przed śniadaniem i obiadem oraz w 3 godz. po kolacji porcję miodu należy rozpuścić w szklance ciepłej przegotowanej wody.



Wiecej mozna znaleźć min.Poradnik zdrowia
D.W. B-P S.p.z.o.o. Warszawa.

Offline

 

#3 2008-07-07 23:32:56

rafaell

Kryształ

Zarejestrowany: 2008-04-07
Posty: 16

Re: Miodolecznictwo

Widzę olbrzymią fascynację miodeeeeem!!! coś niewiarygodnego.... martwi mnie tylko element mleka w waszym miodolecznictwie , bo absolutnie nic dobrego nie wnosi, mleko bowiem bardzo długo rozkładane jest przez organizm ludzki, zresztą bez bakterii (w jogurcie, zsiadłym mleku) zalega i gnije w jelitach...  podgrzewanie mleka dodatkowo pogarsza jego strukturę (laktozy, kw. cytrynowego, niszczą sie enzymy i witaminy... itd..).
Obserwując naturę nie ma poza tym takiego gatunku na ziemi który spożywałby mleko innych ssaków... więc może warto się zastanowić na babcinymi sposobami leczenia.
A połączenia z sadłem wieprzowym wogóle jest niedorzeczne... świnia jest najtrudniej trawionym przez człowieka mięsem, i to nie zadne zabobony tylko nauka.... może bysmy tak najpierw zaczęli oczyszczać i odkwaszać organizm, bo te metody są mocno ze średniowiecza... miałem nadzieje akurat tutaj znależc trochę więcej przykładu na twórzczą moc umysłu, wizualizacji i modlitwy... mocne rozczarowanie....

pozdrawiam serdecznie.

Offline

 

#4 2008-07-10 00:07:22

K12G

Szmaragd

Zarejestrowany: 2007-03-29
Posty: 615

Re: Miodolecznictwo

To nie fascynacja miodem{ chociaz nie powiem miodek lubię}, to zebrane przepisy z artykułów.
Co do mleka to pewnie masz racje też o tym czytałam, na ten temat są różne opinie, w każdym pokoleniu inna.

Offline

 

#5 2008-08-17 13:19:24

Jerzy Karma

Kryształ

Zarejestrowany: 2008-06-07
Posty: 15

Re: Miodolecznictwo

rafaell napisał:

Obserwując naturę nie ma poza tym takiego gatunku na ziemi który spożywałby mleko innych ssaków...

Właśnie. I ja żadnym z tamtych gatunków wolę dlatego nie być ;-)

Niektórzy właśnie ze spożywaniem mleka wiążą właśnie rozwój mózgu i intelektu człowieka.
Porozmawiaj o tym choćby z bhaktami Krsny.
No i wspomnę o słynnej co jakiś czas szklance mleka dzieciom w szkole - jakoś taki "dziwnie", że właśnie w szkole /nauka/.

Jeśli chodzi o szkodliwość mleka, to są o tym - owszem - napisane całe książki.
Ale książki to są o wielu rzeczach.
Powietrze też jest szkodliwe. Mamy przestać oddychać?
Niestety takie życie.
Wszystko w jakiś sposób szkodzi.
Dlatego już dawno uczono o postach, umiarze, a nawet o sztuce oddychania.

Offline

 
Statystyki (REJESTRACJA WYŁĄCZONA)
Analiza oglądalności witryny
Wymiana
WwW.CrashFans.Pun.PL - Polskie Centrum Crashday
Pozycjonowanie
katalog stron Free PageRank Checker
Links
| Andrzej Struski | Webtree.pl | katalogSEO.net | Stop himawanti | Prawdziwy himawanti | Niesamowite | VPS Hosting Reviews |
Creative Commons License
Teksty i artykuły są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska Nie wolno Ci kopiować i rozpowszechniać tekstów, zdjęć oraz artykułów znajdujących się na forum bez pisemnej zgody autorów.
Page copy protected against web site content infringement by Copyscape
Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768

Free Domain Name
Register a free domain name with .co.nr extension (such as www.YourName.co.nr) that comes with free URL redirection, URL cloaking and path forwarding, meta-tags, FavIcon and Google Webmaster tools support, kill-frame feature, NO forced ADS at all, and more.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs warszawa laweta radzymin hotele ciechocinek