#1 2008-09-19 23:45:40

K12G

Szmaragd

Zarejestrowany: 2007-03-29
Posty: 615

19. PYTANIE TYGODNIA

19. PYTANIE TYGODNIA


ODPUST- co nam daje? i jakie ma dla nas znaczenie?

Jaki ma wpływ na życie człowieka? na duszę?

Dlaczego został ustanowiony?


Do napisania tego tematu tygodnia zainspirowały mnie WIELKIE REKLAMY na WILEU Kościołach w Polsce pt.
"Tu możesz kupić odpust"
"Kup odpust u Św. Pawła"
"Rok Pawła kup u niego odpust"
"Odpust droga do życia wiecznego"

Offline

 

#2 2008-09-20 00:39:19

old spirit

Moderator

Zarejestrowany: 2007-07-15
Posty: 227

Re: 19. PYTANIE TYGODNIA

Kupczenie i tyle. Odpust nic nam nie daje, a znaczenie ma - irytujące. Płacenie za coś, co nic nie daje -  to błąd, polegający na zawierzeniu czyimś pustym słowom. Z punktu widzenia człowieka wierzącego (np. katolika), taki odpust daje mu odpuszczenie grzechów. Odpuszczenie grzechów za kasę? To jakiś film?

Odpusty jak i wiele innych "usług" jakie świadczy Kościół Katolicki to objaw dbania o swe partykularne interesy.

Offline

 

#3 2008-09-20 10:13:37

Xara

Moderator działu Religie

Zarejestrowany: 2008-01-02
Posty: 681

Re: 19. PYTANIE TYGODNIA

Odpust to dzień, w którym na wsiach baby ubierają się ładnie a  chłopy siedzą w knajpach. Można na odpuście kupić pierścionek z Pszczołką Mają i prezerwatywe, balonik i wiatraczek. Na przykład w okolicach Łowicza odpust to dzień, w którym przyjeżdża wesołe miasteczko i klowni. Wszyscy się na odpust szykują cały rok. Tak finansowo jak i mentalnie. Pieką ciasta, zapraszają gości, stroją domy. Chorągiewkami stroją i krepiną. A kto nie wystroi ten poganin. I ksiądz o tym w ogłoszeniach powie albo na kazaniu, jak wredniejszy, bo kto słucha ogłoszeń?
Baby nie jadą na wozie, tylko w mercach przez wieś. Kupują na straganach te pierścionki i baloniki. Dla bozi kupują. Bo bozia się cieszy jak baby to kupują. A najbardziej bozia się cieszy z baby, która kupiła najwięcej. Ta baba u bozi na kolankach w niebie siedzieć będzie. Bo zasłużona najbardziej. I nie ma co się śmiać tylko jeździć na odpusty. Bez odpustów i udziału w nich nikogo bozia nie pogłaszcze po główce w niebie, tylko wyśle do piekła.

Offline

 

#4 2008-09-22 16:20:50

matti119

Kryształ

Zarejestrowany: 2008-06-09
Posty: 13

Re: 19. PYTANIE TYGODNIA

K12G napisał:

Do napisania tego tematu tygodnia zainspirowały mnie WIELKIE REKLAMY na WILEU Kościołach w Polsce pt.
"Tu możesz kupić odpust"
"Kup odpust u Św. Pawła"
"Rok Pawła kup u niego odpust"
"Odpust droga do życia wiecznego"

W jakich kościołach znalazłaś takie ogłoszenia? Kiedyś to rozumiem, że tak było, ale czy teraz? Odpust jest to dzień w którym możesz odzyskać odpust zupełny grzechów, ale zanim go dostaniesz trzeba wypęłnić kilka warunków. Nie można płacić za odpusty!! Jaki to był kościół, że widziałaś takie reklamy? Nigdzie jeszcze nie widziałem takiego kościoła gdzie by sprzedawali odpusty, albo inczej się spytam, kiedy ostatni raz byłaś w kościele?

Z tego co wiem odpusty były od początków kościoła. Był czas za który kościół do dziś ponosi skutki uboczne, właśnie w tamtym czasie odpusty były sprzedawane ale to było dawno, i ten czas już minął.

Dlaczego właśnie w ten dzień są stragany wokół kościołów??? Myślałem, że ktoś się domyśli a tu jak widzę to z każdej strony się OCZERNIA kościół. W ten dzień przychodzi bardzo dużo ludzi do kościołów a co za tym idzie targi dobrze się rozkręcają. Chyba każdy sprzedawca wie o co chodzi.
Proszę o odpowiedź na moje wcześniejsze pytania, tylko takie na temat

Offline

 

#5 2008-09-22 21:04:17

K12G

Szmaragd

Zarejestrowany: 2007-03-29
Posty: 615

Re: 19. PYTANIE TYGODNIA

cyt. W jakich kościołach znalazłaś takie ogłoszenia? Kiedyś to rozumiem, że tak było, ale czy teraz? Odpust jest to dzień w którym możesz odzyskać odpust zupełny grzechów, ale zanim go dostaniesz trzeba wypęłnić kilka warunków. Nie można płacić za odpusty!! Jaki to był kościół, że widziałaś takie reklamy? Nigdzie jeszcze nie widziałem takiego kościoła gdzie by sprzedawali odpusty, albo inczej się spytam, kiedy ostatni raz byłaś w kościele?


Na Wielu frontach kościółów są podobne reklamy ostatnia jaką widziałam około 2tyg. temu znajdowała się na kościele  w Krakowie niedaleko Wawelu,  opodal Podzamcza między ulicami Grodzką a Kanoniczną. Chciałam zrobić zdjęcie bo zszokowała mnie ta reklama ale niestety światło zrobiło się zielone i musiałam z miejsca odjechać.



cyt.
Z tego co wiem odpusty były od początków kościoła. Był czas za który kościół do dziś ponosi skutki uboczne, właśnie w tamtym czasie odpusty były sprzedawane ale to było dawno, i ten czas już minął.

Z tego wynika, że nie jesteś na bieżąco.....

cyt.
Dlaczego właśnie w ten dzień są stragany wokół kościołów??? Myślałem, że ktoś się domyśli a tu jak widzę to z każdej strony się OCZERNIA kościół. W ten dzień przychodzi bardzo dużo ludzi do kościołów a co za tym idzie targi dobrze się rozkręcają. Chyba każdy sprzedawca wie o co chodzi.
Proszę o odpowiedź na moje wcześniejsze pytania, tylko takie na temat


Dzień w którym widziałm tę reklamę dużą na jakieś ponad 2-3 metry nad wejsciem do kościoła był zwykłą niedzielą , ani też żadnym dniem odpustu. Czy to że napisałam FAKT nazywasz oczzernianiem kościoła? Proszę o odpowiedź.

Offline

 

#6 2008-09-22 21:43:33

matti119

Kryształ

Zarejestrowany: 2008-06-09
Posty: 13

Re: 19. PYTANIE TYGODNIA

K12G napisał:

cyt. W jakich kościołach znalazłaś takie ogłoszenia? Kiedyś to rozumiem, że tak było, ale czy teraz? Odpust jest to dzień w którym możesz odzyskać odpust zupełny grzechów, ale zanim go dostaniesz trzeba wypęłnić kilka warunków. Nie można płacić za odpusty!! Jaki to był kościół, że widziałaś takie reklamy? Nigdzie jeszcze nie widziałem takiego kościoła gdzie by sprzedawali odpusty, albo inczej się spytam, kiedy ostatni raz byłaś w kościele?


Na Wielu frontach kościółów są podobne reklamy ostatnia jaką widziałam około 2tyg. temu znajdowała się na kościele  w Krakowie niedaleko Wawelu,  opodal Podzamcza między ulicami Grodzką a Kanoniczną. Chciałam zrobić zdjęcie bo zszokowała mnie ta reklama ale niestety światło zrobiło się zielone i musiałam z miejsca odjechać.



cyt.
Z tego co wiem odpusty były od początków kościoła. Był czas za który kościół do dziś ponosi skutki uboczne, właśnie w tamtym czasie odpusty były sprzedawane ale to było dawno, i ten czas już minął.

Z tego wynika, że nie jesteś na bieżąco.....

cyt.
Dlaczego właśnie w ten dzień są stragany wokół kościołów??? Myślałem, że ktoś się domyśli a tu jak widzę to z każdej strony się OCZERNIA kościół. W ten dzień przychodzi bardzo dużo ludzi do kościołów a co za tym idzie targi dobrze się rozkręcają. Chyba każdy sprzedawca wie o co chodzi.
Proszę o odpowiedź na moje wcześniejsze pytania, tylko takie na temat


Dzień w którym widziałm tę reklamę dużą na jakieś ponad 2-3 metry nad wejsciem do kościoła był zwykłą niedzielą , ani też żadnym dniem odpustu. Czy to że napisałam FAKT nazywasz oczzernianiem kościoła? Proszę o odpowiedź.

To że napisałaś fakty (jeśli są one naprawdę prawdziwe) nie nazywam oczernianiem, ale spójrz na post Xary lub old spirit'a, mówiłem to do ogółu. Gdy przeczytałem ich posty odebrałem to bardziej jako kpiny z kościoła niż normalną rozmowę. Możliwe, że nie jestem na bieżąco, gdyż mieszkam zdala od dużych miast, a w moim okręgu nie znalazłem takowych reklam, które mówią coś na temat sprzedaży odpustów, a tymbardziej w mojej miejscowości gdyby coś takiego było to by to tak łatwo nie przeszło, więc jest to dla mnie wielce dziwne, ale spróbuję więcej informacji znaleźć na ten temat, wtedy może będę do pszodu.

Offline

 

#7 2008-09-22 21:49:08

matti119

Kryształ

Zarejestrowany: 2008-06-09
Posty: 13

Re: 19. PYTANIE TYGODNIA

Ajajajaj, sorki old spirit ale twój post był lepiej zrozumiany- powinna być edycja postów- tamto co napisałem o old spirit niech się nie liczy, trochę się zagalopowałem.

Offline

 

#8 2008-09-23 22:48:24

Xara

Moderator działu Religie

Zarejestrowany: 2008-01-02
Posty: 681

Re: 19. PYTANIE TYGODNIA

matti119 napisał:

ale spójrz na post Xary lub old spirit'a, mówiłem to do ogółu. Gdy przeczytałem ich posty odebrałem to bardziej jako kpiny z kościoła niż normalną rozmowę. Możliwe, że nie jestem na bieżąco, gdyż mieszkam zdala od dużych miast, a w moim okręgu nie znalazłem takowych reklam, które mówią coś na temat sprzedaży odpustów, a tymbardziej w mojej miejscowości gdyby coś takiego było to by to tak łatwo nie przeszło, więc jest to dla mnie wielce dziwne, ale spróbuję więcej informacji znaleźć na ten temat, wtedy może będę do pszodu.

Wybacz, ale to właśnie z dala od wielkich miast ma miejsce ta cała odpustowa szopka, którą opisałam. I nie kpię tu z kościoła w żadnym wypadku tylko z mentalności bab i chlopów z takich właśnie wiosek, gdzie imprezki owe się odbywają pod czujnym okiem plebana i za jego akceptacją Jeśli nie jesteś w temacie wbij w google "odpust", potem grafika a potem po zdjęciach dojdziesz do licznych stron oraz blogów, które ewidentnie opisują daną sytuację i sposób myślenia ludzi, którzy w tej szopce udział biorą.
Ponadto mam rodzinę tu i ówdzie, znajomych w calym kraju i zdarzało mi się widzieć odpusty maści wszelakiej. Więc moje zdanie i mój post jest odzwierciedleniem prawdy jaką poznałam i widziałam. Jeśli Ci się to nie podoba, to trudno. Widać nie wiesz co się dzieje w Twoim własnym kraju

A te stragany, o których piszesz nie wzięły się z pazernosci kupców, tylko z tradycji. Jeśli stragany są rozstawione wokół kościoła, czyli na terenie danej parafii, wierz mi, ze nie stoją tam bez wiedzy księży i napewno nie za darmo.

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez Xara (2008-09-23 22:53:08)

Offline

 
Statystyki (REJESTRACJA WYŁĄCZONA)
Analiza oglądalności witryny
Wymiana
WwW.CrashFans.Pun.PL - Polskie Centrum Crashday
Pozycjonowanie
katalog stron Free PageRank Checker
Links
| Andrzej Struski | Webtree.pl | katalogSEO.net | Stop himawanti | Prawdziwy himawanti | Niesamowite | VPS Hosting Reviews |
Creative Commons License
Teksty i artykuły są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska Nie wolno Ci kopiować i rozpowszechniać tekstów, zdjęć oraz artykułów znajdujących się na forum bez pisemnej zgody autorów.
Page copy protected against web site content infringement by Copyscape
Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768

Free Domain Name
Register a free domain name with .co.nr extension (such as www.YourName.co.nr) that comes with free URL redirection, URL cloaking and path forwarding, meta-tags, FavIcon and Google Webmaster tools support, kill-frame feature, NO forced ADS at all, and more.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs warszawa firma sprzątająca bydgoszcz spa Ciechocinek pakiety Badania profilaktyczne pracowników