#1 2008-06-04 13:12:11

 Niedzwiedz

http://img532.imageshack.us/img532/2766/techniczny.png

status 5955795
6340244
Skąd: ta pewność?
Zarejestrowany: 2007-08-13
Posty: 626
WWW

Pieronek: wojna z konkordatem to wojna z Kościołem. Czyżby?

Magda Hartman | Środa [4.06.2008, 7:25]



Pieronek: wojna z konkordatem to wojna z Kościołem. Czyżby?



http://e.pardon.pl/pa440/96456650001afc4d484629f8


(fot. Tomasz Gzell/PAP)

Gwałtowny atak biskupa Pieronka na Grzegorza Napieralskiego w "Dzienniku" wydaje się dowodzić jednego: zerwanie konkordatu to nie abstrakcja, ale coś, czego Kościół obawia się naprawdę.

Pamiętajmy bowiem: zapowiedź tej treści składa szef partii, która według obecnych sondaży znajduje się poniżej progu wyborczego. Można by to więc tak naprawdę zlekceważyć, jako element politycznego folkloru. Pieronek w wywiadzie dla "Dziennika" tak jednak nie robi.

Wyniki naszej wczorajszej sondy wskazują jednoznacznie, że plany Napieralskiego to nie folklor. Za zerwaniem konkordatu opowiedziało się ponad 84 procent Czytelników Pardonu. Będących świeżo po lekturze tekstu wymieniającego miejsca, w których konkordat stawia Kościół ponad obowiązującym wszystkich pozostałych prawem.

Lewica nigdy nie chciała konkordatu i zawsze podważała prawie wszystkie jego zasady: niezależność Kościoła od państwa, wolność religijną, wolność systemów wewnętrznych panujących w Kościele, małżeństwa religijne itd. Lewica jak zwykle pragnie, aby wszystko w państwie było podporządkowane wizji świata, którą ona ma.

A to ciekawe, bo w roku 1998 konkordat podpisał bez wahania prezydent Kwaśniewski. Jak widać, przynależy on do lewicy tylko wtedy, gdy jest to wygodne. Niezależność Kościoła od państwa brzmi bardzo ładnie, ale Kościół katolicki, jako jedyny, jest też na mocy konkordatu przez państwo bardzo hojnie finansowany. Nad tymi pieniędzmi nikt nie ma żadnej kontroli.

"Wolność systemów wewnętrznych" oznacza zaś de facto nierówność wobec prawa. Na mocy konkordatu działania gospodarcze Kościoła są poza jakąkolwiek kontrolą organów państwa, a on sam ma wyjątkowo uprzywilejowaną pozycję fiskalną i ekonomiczną. O tym jednak Pieronek nie mówi.

Neutralność światopoglądowa polega na tym, że każdego człowieka, który ma taki czy inny światopogląd, traktuje się tak samo (...) Tymczasem jeśli neutralność światopoglądową traktuje się tak, jak to robili komuniści - że oni mogą wszystko, a inni mają milczeć - to jest to po prostu zniewolenie.

Nagły przeskok do komunistów jest tu ogromnie ciekawy. Zgodnie z literą konkordatu obecnie inna grupa społeczna może wszystko, a inni, do czego ich Pieronek stale zachęca, mają milczeć. Ale kolejne pytanie i odpowiedź są jeszcze lepsze.

- Katolicy w Polsce mają zapewnioną tę sferę wolności?
- Tak, gwarantuje to właśnie konkordat. Z tego tytułu, że są wierzącymi katolikami, nie mają żadnych ograniczeń.

Tak, że katolicy nie mają żadnych ograniczeń, to widzimy. Choć może nie tyle katolicy, co Kościół katolicki. Ale co z innymi? Kto im zapewni "sferę wolności"? W sytuacji, gdy konkordat oznacza ekskluzywny dyktat w państwie jednej opcji światopoglądowej?

Kościół bardzo wyraźnie oczekuje od duchownych, aby powstrzymali się od działalności politycznej, przynależności do partii, bo to rodzi przekonanie, że służą tylko jakiejś części społeczeństwa, a księża są posłani do wszystkich.

Mówi to człowiek, który nie przebierając w słowach, przy każdej okazji zwalcza jedną z opcji politycznych.

To wojna z kościołem. To zupełnie egzotyczne postulaty człowieka, który nie pamięta, jak wyglądała Polska przez dziesiątki lat, przed 1989 rokiem.

Napieralski zostaje więc "usadzony" w sposób historyczno-emocjonalny. Argumentów merytorycznych, uzasadniających tak daleko idące uprzywilejowanie Kościoła w konkordacie, próżno się zresztą było spodziewać. Czy z Kościołem nie da się dyskutować? Czy na wszelkie argumenty merytoryczne i rzeczowe będzie on reagować wyłącznie emocjonalnie, epatując swą rolą dziejową?

Pieronek chyba rzeczywiście wierzy, że w Polsce wszyscy są katolikami, zatem w czym problem? Konkordat dba o interesy wszystkich. Poza tym, katolicy to Kościół. Co więc dobre dla Kościoła, dobre i dla Polaków.

Jest też inna sprawa. Skoro konkordat jest tak korzystny dla państwa, dlaczego atakowanie go to od razu wojna z Kościołem? Są dwa wyjaśnienia. Albo zdaniem Pieronka państwo to Kościół, albo... konkordat jest korzystny wyłącznie dla Kościoła.

Offline

 

#2 2008-06-04 17:42:23

Simisti

Kryształ

Zarejestrowany: 2008-05-06
Posty: 44
WWW

Re: Pieronek: wojna z konkordatem to wojna z Kościołem. Czyżby?

Pieronek: wojna z konkordatem to wojna z Kościołem. Czyżby?

Co tam wojna  z kościołem, to cały atak na Boga.
Księża mają taki dziwny zwyczaj zasłaniania się jak tarczą wzniosłymi autorytetami wiary.
Jeśli są zarzuty dla księdza-pederasty to wołają, że to atak na cała wiarę, na Boga, anioły i wszystkich świętych i cholerka wie na kogo jeszcze. Katole w to wierzą, bo omotani są sekciarskimi manipulacjami pod nazwą "sugestia".
Konkordat to był wieki błąd, jaki popełnił rząd. Konkordat oznacza "sprzedanie"wszystkich  ludzi  wierzących i niewierzących księżom.
Od chwili podpisania konkordatu Polacy dostali się pod jarzmo czarnej stonki.
Jedyna nadzieja w tym, że SLD pod rządami nowego Przewodniczącego Napieralskiego otrzyma poparcie wielu ludzi i dojdzie do władzy. Jako antyklerykał chciałabym bardzo, aby księża nie mieszali się do życia świeckiego, do polityki i do nauki.


Jestem antyklerykałem, ale to nie oznacza, że występuję przeciwko Bogu czy wierze.

Offline

 

#3 2008-06-04 18:57:21

tajfoon28

Agat

Zarejestrowany: 2008-04-29
Posty: 157

Re: Pieronek: wojna z konkordatem to wojna z Kościołem. Czyżby?

Simisti napisał:

Jako antyklerykał chciałabym bardzo, aby księża nie mieszali się do życia świeckiego, do polityki i do nauki.

Wyświechtane te Twoje życzenia i nie do realizacji

Offline

 

#4 2008-06-04 20:12:01

Simisti

Kryształ

Zarejestrowany: 2008-05-06
Posty: 44
WWW

Re: Pieronek: wojna z konkordatem to wojna z Kościołem. Czyżby?

tajfoon28 napisał:

Simisti napisał:

Jako antyklerykał chciałabym bardzo, aby księża nie mieszali się do życia świeckiego, do polityki i do nauki.

Wyświechtane te Twoje życzenia i nie do realizacji

Nie wyświechtane tylko racjonalne i do realizacji. Nasze pokolenie jest to pokolenie poszukiwaczy i sceptyków. Poczytaj anonimowe komentarze na Onecie czy innym portalu jesli pojawi się  temat o o. Rydzyku czy innym duchownym. Fakt, że niektóre są niewybredne i niecenzuralne, ale to dowodzi, że ludzie są wkurzeni polityką kościoła, a po za tym politycy mówią głośno o tym co by zmienili w relacjach państwo - kościół. Przestali się bać, że będą skazani na ostracyzm.
Młodzi ludzie są zmuszani przez rodziców do okazywania wiary (uczestniczenie w obrządkach kościelnych), ale jak uwolnią się spod kurateli rodziców, to przestaną chodzić.
Czas działa na niekorzyść kościoła, więc poczekamy spokojnie i z optymizmem aż mury zaczną się kruszyć, bo juz są widoczne pęknięcia.


Jestem antyklerykałem, ale to nie oznacza, że występuję przeciwko Bogu czy wierze.

Offline

 
Statystyki (REJESTRACJA WYŁĄCZONA)
Analiza oglądalności witryny
Wymiana
WwW.CrashFans.Pun.PL - Polskie Centrum Crashday
Pozycjonowanie
katalog stron Free PageRank Checker
Links
| Andrzej Struski | Webtree.pl | katalogSEO.net | Stop himawanti | Prawdziwy himawanti | Niesamowite | VPS Hosting Reviews |
Creative Commons License
Teksty i artykuły są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska Nie wolno Ci kopiować i rozpowszechniać tekstów, zdjęć oraz artykułów znajdujących się na forum bez pisemnej zgody autorów.
Page copy protected against web site content infringement by Copyscape
Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768

Free Domain Name
Register a free domain name with .co.nr extension (such as www.YourName.co.nr) that comes with free URL redirection, URL cloaking and path forwarding, meta-tags, FavIcon and Google Webmaster tools support, kill-frame feature, NO forced ADS at all, and more.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Bucaramanga malowanie elewacji warszawa cennik Hydraulik Kraków Nowa Huta Koszty Reklamy w Google